10 zdrowych i tanich produktów z Tesco

Zdrowa żywność do najtańszych nie należy, dlatego warto szukać różnych sposobów na sprytne oszczędności. Posłużę się przykładem Tesco, bo tam często robię zakupy on-line, jednak zaproponowane przeze mnie metody nieprzepłacania można zastosować także w odniesieniu do innych sklepów czy sieci. 

Jest to fakt ogólnie znany, jednak nie zawsze pamiętamy, że najdroższa jest żywność w małych opakowaniach, a najtańsza na wagę, ewentualnie w opakowaniach dużych. Samo włożenie np. migdałów do małej paczuszki zwiększa ich cenę nawet o 100% lub więcej (przykłady za chwilę).

Dotyczy to niemal wszystkiego – warzyw i owoców świeżych i mrożonych, mięsa, orzechów. Ja np. takich produktów jak warzywa czy orzechy kupuję naprawdę dużo, bo nie dość, że sama staram się jeść wg zaleceń diety przyspieszającej metabolizm, to jeszcze gotuję dla 4-osobowej rodziny o zdrowych apetytach. Gdybym nie starała się optymalizować kosztów, prawdopodobnie już dawno poszłabym z torbami 😉

Wszystkie produkty, które tu pokazuję pochodzą z e-zakupy Tesco. Możliwe, że poszczególne hipermarkety ciut różnią się asortymentem.

Zobacz także: Zdrowa żywność – gdzie kupować najtaniej?

Migdały

Cena: 500 g/17,90 zł
35,80 zł za kilogram migdałów to bardzo korzystna oferta. Przykładowo paczka migdałów 200 g Kresto kosztuje prawie tyle samo, bo 16,49 zł! To ponad 82 zł za kilogram. Oczywiście te Kresto może i są większe i ładniejsze, ale czy ma to aż tak wielkie znaczenie, żeby płacić za nie 2 razy więcej?
Kupując migdały w dobrej cenie, można śmiało sięgać po dania z dużą ich ilością takie jak masło migdałowe czy czekoladowe ciasto oliwne Nigelli.

Pestki słonecznika

Cena: 500 g/4,99 zł
Bardzo dobra przekąska w fazie 3. i przykład tego, że nie wszystkie zdrowe tłuszcze muszą być drogie. Wychodzi 9,98 zł za kilogram, a jeszcze taniej można kupić takie pestki na wagę, bo za 9,39 zł/kg. Cena dobra, można robić masło słonecznikowe. Dodam też, że pestki słonecznika da się kupić jeszcze taniej, np. na bdsklep.pl 1 kilogram kosztuje 5,99 zł.

Nerkowce na wagę

Cena: 1 kg/54,90 zł 
Te orzechy rosnące poza naszą strefą klimatyczną nie należą do tanich, np. paczka 100 g nerkowców Kresto kosztuje 7,99 zł, czyli 79,90 zł za kilogram. Dlatego bardziej opłaci się je kupić na wagę za 54,90 zł do zdrowego pochrupania lub zrobić np. twarożek z nerkowców bądź batony zbożowe bez pieczenia.

Fasolka szparagowa mrożona na wagę

Cena: 1 kg /4,99 zł.
To bardzo uniwersalne warzywo dozwolone w każdej fazie, ma właściwości alkalizujące i im więcej go jemy, to lepiej. Polecam np. zapiekankę pasterską i kurczaka curry z batatami. Fasolka szparagowa mrożona, umyta i pokrojona na kawałki to ogromna oszczędność czasu! Opakowanie takiej fasolki Hortexu to koszt ok. 3,99 zł za 450 g, czyli 8,87 zł za kilogram, a więc na wagę wychodzi 45% taniej.

Brokuły mrożone na wagę

Cena: 1 kg /5,99 kg.
Kolejne warzywo o bezcennych właściwościach, dozwolone w fazie 1. i 2. diety przyspieszającej metabolizm. Mrożonka Hortexu 450 g to koszt ok. 6 zł, czyli 13 zł za kilogram – kosztuje 2 x więcej niż na wagę! Naprawdę nie ma sensu aż tyle przepłacać za kolorowe opakowanie. Z przepisów diety polecam miskę brokułów z kurczakiem i zupę z groszku i brokułów.

Borówka amerykańska mrożona na wagę

Cena: 1 kg /16,99 zł.
O tej borówce pisałam już wielokrotnie (np. ulubieńcy roku 2016), jednak ten produkt jest wart tak częstych wzmianek. W środku zimy, gdy ciężko o owoce o niskim IG dozwolone w 3. fazie diety, ta borówka jest niczym wybawienie i powiew lata. Kosztuje taniej niż świeża w sezonie! Łatwo policzyć  – małe opakowanie 200 g świeżej to koszt ok. 6 zł, co daje kwotę ok. 30 zł/kg.
Borówka amerykańska to niesamowity owoc o wielu potwierdzonym właściwościach zdrowotnych, polecam ją np. w formie owsianki z tahini lub lub dodatek do placków owsiano-kokosowych.

Kawa Inka

Cena: 150g/3,29 zł.
Inka w prostym kartonowym opakowaniu jest o 22% tańsza, niż ta pakowana w puszkę (wychodzi niecałe 22 zł za kg). Z kolei wersje Inki w szklanym słoiku z magnezem czy błonnikiem to już koszt prawie 70 zł/kg.

Płatki owsiane

Cena: 500 g/1,99 zł.
Płatki owsiane to tani produkt, ale i tutaj można znaleźć oszczędności. Paczka płatków najczęściej kosztuje ok. 2,5 zł, a ponieważ u nas w domu jemy ich naprawdę dużo, opłaci mi się kupić je w cenie niższej o 20%. Na kilku paczkach mogę zaoszczędzić na kolejną.

Pasta sezamowa tahini

Cena: 185 g/6,99 zł.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to artykuł pierwszej potrzeby, jednak moja miłość do humusu sprawia, że lubię mieć ten produkt w domu. Co prawda najtańsza opcja to samodzielne zrobienie go samodzielnie (choć nie jakaś mega tania, bo sezam też swoje kosztuje), jednak gotowiec wygodniejszy. Dotychczas byłam fanką tahini marki House of Orient, jednak zmieniłam zdanie, kiedy uświadomiłam sobie, że kosztuje 63,30 zł/kg. Sporo. Pastę sezamową Primaviki można kupić za 38,73 zł/kg, a więc różnica jest znacząca.

Mleczko kokosowe Real Thai

Cena: 400 ml/8,99 zł.
Przewaga tego mleczka nad innymi mleczkami kokosowymi polega na tym, że nie zawiera ono konserwantów i chemicznych dodatków (tutaj przegląd mleczek kokosowych). Naturalne mleczka są droższe od tych „chemicznych”, a to ma jeszcze całkiem znośną cenę, choć oczywiście nie jest to bardzo tani produkt.

A Wy – macie jakieś sposoby na oszczędności przy zakupach zdrowych produktów?

Ewa

Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam materiały niepublikowane na blogu oraz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.




Posted in:
About the Author

Ewa - SzybkaPrzemiana.pl

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 3 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm.

  • Sylwia

    Ja bardzo często kupuję produkty, jeśli są akurat w promocji. Dotyczy to oczywiście tych, których ciągle używam, jak np mleka roślinne w Rossmanie czy Tesco, orzechy, otręby, ryby świeże, które można zamrozić, mrożone owoce (niedawno w Lidlu duża paczka w dobrej cenie), olej kokosowy nierafinowany. Kupuję również przez internet w większych ilosciach np. mąki na chleb własnego wypieku, otręby, płatki, czarnuszkę.

    • Sylwia, robię dokładnie tak samo, np. w Biedronce prawie zawsze jakieś warzywa i owoce są w promocji i zgadzam się, że zakupy przez Internet to kolejny sposób na całkiem spore oszczędności.