Produkty

5 mleczek kokosowych, które można jeść bez obaw

Mleczko kokosowe to zdrowy, wartościowy dodatek do dań, jednak pod warunkiem, że nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Sam kokos i woda – to skład idealny. Które dostępne na rynku mleczka spełniają te warunki?

Przede wszystkim musimy zawsze przeczytać skład produktu i nie kupować, jeśli zawiera następujące dodatki:

  • Stabilizatory, których zadaniem jest zapewnić mleczku odpowiednią konsystencję. Odpowiednia gęstość produktu powinna być zapewniona przez miąższ kokosa, który jest bardzo tłustym owocem, a nie przez dodatek stabilizatora.
  • Emulgatory, czyli konserwanty. Czysta chemia.
  • Przeciwutleniacze, takie jak np. pirosiarczyn sodu E223, który jest obecny w bardzo wielu produktach i niebezpieczne może być jego przedawkowanie.

Uwaga – guma guar (E412)  jest dopuszczalna jako składnik mleczka. Jest to substancja naturalna, pochodząca z nasion drzewa Cyamopsis tetragonolobus. Jest dozwolona na diecie przyspieszającej metabolizm. Jako ciekawostkę dodam, że guma ksantanowa również jest dozwolona.

Samo mleczko zawiera witaminy, mangan, wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas i selen. Ma działanie przeciwzapalne i antywirusowe.

Jaka jest różnica między mleczkiem a mlekiem kokosowym?

W dużym uproszczeniu – najczęściej mleczko występuje w puszce, a mleko w kartonie. Mleczko jest gęstsze i bardziej tłuste, wykorzystywane do sosów curry, ciast czy kremów. Mleko z kolei jest rzadsze i nadaje się do różnego rodzaju koktajli, smoothie i puddingów z chia. Mleczko w razie potrzeby można rozrzedzić do konsystencji mleka.

W zestawieniu uwzględniłam mleczka.

Poniższe zestawienie pokazuje przykładowe, najczęściej spotykane mleczka, które mają dobry skład, ale na rynku na pewno jest ich więcej – po prostu czytajcie etykiety.

Rossmann (eko)

Skład: orzechy kokosowe 65% z kontrolowanej biologicznie uprawy, woda 35%.
Cena: 9,99 zł/400 ml.
Dostępne w sieci drogerii Rossmann.

Real Thai

Skład: ekstrakt z kokosa 85%, woda.
Cena: ok. 8 zł/400 ml.
Dostępne w niektórych supermarketach (np. Auchan, Tesco) i sklepach ze zdrową żywnością.

Aroy-D

Skład: ekstrakt z kokosa 60%, woda.
Cena: ok. 12 zł/400 ml.
Dostępne w Tesco, ekosklepach stacjonarnych i internetowych.

Cocomi (eko)

Skład: ekologiczny kokos 60%, woda, guma guar.
Cena: ok. 7 zł/400 ml.
Dostępny w ekosklepach stacjonarnych i internetowych.

Terrasana (bio)

Skład: woda, miąższ kokosowy.
Cena: ok. 8,5 zł/400 ml.
Dostępny w ekosklepach stacjonarnych i internetowych.

Do jakich dań można wykorzystać mleczko kokosowe?

Wszystkie wymienione poniżej potrawy mają jeden wspólny mianownik – są pyszne. Niewątpliwie przyczynia się do tego kremowa konsystencja i egzotyczny smak mleczka kokosowego – bez zagęstników i konserwantów 🙂

[box style=”solid”]

[list type=”icon” icon=”heart” style=”simple”]

[icon name=”pencil” size=”medium” style=”none”] Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.

[icon name=”pencil” size=”medium” style=”none”] Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.

[icon name=”pencil” size=”medium” style=”none”] Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.

[/box]
Print Friendly, PDF & Email

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *