Produkty

Aminokwasy kokosowe i inne produkty diety niedostępne w Polsce

Otrzymałam w ostatnich dniach tak dużą ilość zapytań o aminokwasy kokosowe (co to jest, gdzie można kupić itd.), że postanowiłam poświęcić im osobny wpis. Im oraz innym produktom występującym w książce Pomroy, których w Polsce ze świecą szukać.

Aminokwasy kokosowe (coconut aminos ) – z tego co sprawdzałam niedostępne w Polsce. Jest to sos w małej ciemnej buteleczce (przypominającej kształtem i wielkością opakowanie sosu sojowego). Jego skład to „organiczny sok z kokosa z dodatkiem suszonej na słońcu, bogatej w minerały soli morskiej”. W fazie 1. i 2. można je zastąpić sosem tamari (ma co prawda inny smak, ale do tych dań będzie pasował), a w fazie 3. mlekiem kokosowym.

Jícama, czytaj „hikama” (kłębian kątowaty, rzepa meksykańska), na zdjęcia u góry z prawej – warzywo uprawiana w Ameryce Południowej, podobno można je uprawiać także u nas, trzeba tylko zapolować na nasiona (były kiedyś na Allegro). Jest to bulwa korzeniowa, chrupiąca, soczysta, o orzeźwiającym smaku. Dozwolona we wszystkich fazach! Tak, nawet w  fazie 2., bez ograniczeń, bo to warzywo. Z tego względu szkoda, że u nas jest nieznana. W Meksyku podaje się ją jako przekąskę, pokrojoną w słupki jak frytki, z sokiem cytryny, posypaną solą i chili. Prawda, że dobrze brzmi oraz wygląda (zdjęcie na dole po prawej)?

Mięso bizona – taaaaa, to „hit” pierwszej książki H. Pomroy, podejrzewam, że wiele osób po zerknięciu na przepisy wycofało się w panice. Mięso to jest czerwone, chude i delikatne w smaku, można je zastąpić dobrej jakości wołowiną.

Bajgle, angielskie muffiny i tortille ze skiełkowanego ziarna – u nas ze skiełkowanego ziarna mamy dostępny jedynie chleb esseński i to by było na tyle. W większości przepisów można zastąpić nim np. bajgle czy muffiny.

Bekon z indyka – to kolejny amerykański wynalazek i wygląda tak:

bekon-z-indykaOczywiście w naturze nic takiego jak bekon z indyka nie występuje. Jest produkowany z mięsa indyka, wody i całej masy różnych dodatków typu cukier, azotany, aromaty. W czasie diety przyspieszającej metabolizm dozwolona jest wyłącznie wersja bez chemii. Czym go zastąpić? Myślę, że dowolną wędliną bez azotanów.

Czy jeszcze jakieś produkty powinny znaleźć się na tej liście? Dajcie znać, dodamy. 

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.