Ćwiczenia. 6 najczęściej zadawanych pytań

Ćwiczenia fizyczne odgrywają bardzo ważną rolę w procesie naprawy metabolizmu i wcale nie musimy codziennie biegać na siłownię! Ilość ćwiczeń na diecie przyspieszającej metabolizm nie przytłacza ani ilością, ani intensywnością. Prezentuję odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat wysiłku fizycznego na diecie. 

cwiczenia-dieta-metabolizm

1. Jak długo powinno się ćwiczyć?

Objaśniałam to już we wpisie Ćwiczenia na diecie – kopniak dla metabolizmu!, jednak pytanie pojawia się na tyle często, że powtórzę:

Faza 1.: 30-40 minut ćwiczeń kardio lub 45-75 minut, jeśli ćwiczysz regularnie.

Faza 2.: 20-30 minut treningu siłowego.

Faza 3.: godzina lub dowolnie – ćwiczenia rozluźniające (joga, pilates), spacer lub masaż

Przypomnę jeszcze tylko, że obowiązkowo ćwiczymy raz w czasie danej fazy, a jeśli ćwiczysz dwa razy w czasie danej fazy – przysługuje Ci dodatkowy deser.

2. Systematycznie biegam, przygotowuję się do maratonu itd. Czy mogę biegać nadal na diecie?

To bardzo częste pytanie, bo bieganie ostatnio stało się niezwykle popularne. Tak, można biegać, jednak taka aktywność pasuje tylko do 1. fazy diety (czyli biegać możemy przez 2 dni w tygodniu). W pozostałym czasie, należy trzymać się rodzaju ćwiczeń określonego dla danej fazy.
Co do maratonu, to z punktu widzenia metabolizmu, jest to dla organizmu duży stres (skutkujący wydzielaniem się kortyzolu), czego autorka diety z pewnością by nie pochwaliła 😉

3. Czy muszę zapisać się na siłownię lub na zajęcia fitness?

Nie ma takiej konieczności, jeśli chcesz możesz skorzystać z odpowiedniej placówki, ale świetnie poradzisz sobie i bez niej, np. korzystając z odpowiednio dobranych faz filmów z YouTube: faza 1., faza 2., faza 3. Poza tym takie aktywności jak bieganie czy rower w 1. fazie czy spacer z 3. fazie można sobie zorganizować we własnym zakresie i w dowolnym momencie nie oglądając się na siłownie i kluby.

4. Czy będę potrzebować specjalnych sprzętów do ćwiczeń?

Nie, nie są wymagane, jednak w 2. fazie, kiedy wykonujemy ćwiczenia siłowe bardzo przydatne będą ciężarki (hantle). Jednak i bez można sobie poradzić, na YouTube można znaleźć masę filmów (również wśród filmów podanych wyżej przeze mnie), gdzie prowadzące ćwiczą używając np. butelek z wodą.

5. Nie mogę wykonywać wszystkich rodzajów ćwiczeń (problem ze stawami, kolanem itd). Co robić?

Ćwiczenia których nie możesz wykonywać, zastąp innymi i koniecznie skonsultuj swoje decyzje z lekarzem. Np. w przypadku problemów ze stawami, dobrym rozwiązaniem będzie pływanie czy aqua aerobic.

6. Przyjmuję suplementy diety dla ćwiczących. Czy mogę nadal je zażywać?

Możesz nadal je stosować, pod warunkiem, że ich skład odpowiada składnikom dozwolonym w danej fazie diety, np. w 1. fazie można stosować ryż, ale w 2. już nie. Zwróć też uwagę na cukry, które kryją się pod różnymi nazwami, np. glukoza, maltoza, dekstroza itd.

Tekst powstał częściowo na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.

Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.

Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.

Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.

Posted in:
About the Author

Ewa - SzybkaPrzemiana.pl

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 4 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.