Zasady diety

Czy mogę być na diecie, jeśli nie potrzebuję schudnąć?

Czy jest sens być na diecie, jeśli nie mamy choćby kilograma do zrzucenia? Okazuje się, że tak. Można być osobą o prawidłowej wadze, ale zmagać się np. ze zbyt wysokim cholesterolem czy zaburzeniami hormonalnymi lub innymi problemami zdrowotnymi. Warto zdać sobie sprawę, że sprawny metabolizm „przydaje się” nie tylko do odchudzania, jest on także oznaką zdrowia i dobrostanu organizmu, wpływa na wszystkie funkcje życiowe.

 

I może „dieta” nie jest tu dobrym określeniem, chodzi bardziej o pewien sposób codziennego odżywania.

W diecie przyspieszającej metabolizm jedzenie jest traktowane jak lekarstwo. Spożywając naturalne, nieprzetworzone pożywienie naprawiamy przemianę materii, a co za tym idzie ogólny stan zdrowia. Jeśli jednak Twoja waga jest w normie, możesz podchodzić do zasad diety bardziej liberalnie – warto wprowadzić dwie zmiany:

1. Używaj w 1. fazie do gotowania oliwy z oliwek oraz oleju z pestek winogron.

Normalnie faza 1. jest beztłuszczowa, tłuszcze pojawiają się dopiero w fazie 3. Jednak w sytuacji, gdy celem diety jest poprawa stanu zdrowia, zdrowe oleje w fazie 1. mogą zdziałać wiele dobrego.

2. Jedz owoce w fazie 2. 

Tak jak 2. faza uchodzi za surową, tak w wersji dla nieodchudzających się można ją urozmaicić owocami do każdego posiłku głównego. Myślę, że to z pewnością odmieni jej surowe oblicze 🙂

Co można zyskać?

  • Zdrowe nawyki – rzecz bezcenna! Dobrze robisz i nie cierpisz z tego powodu. Akurat pod tym względem dieta przyspieszająca metabolizm wnosi wiele dobrego. Osoby, które na niej były często donoszą, że udało im się zacząć jeść śniadania i przekąski, odstawić lub ograniczyć wyroby z białej mąki, kawę, nabiał czy słodycze. Mój przykład też to potwierdza.
  • Poprawę stanu zdrowia. Dieta jest bardzo dobrze zbilansowana, zawiera wszystkie ważne grupy produktów i mnóstwo składników odżywczych. Wielu czytelników bloga donosi, że odstawiło bądź ograniczyło po niej leki. Sporo osób wspomniało też o „książkowych” wynikach badań.
  • Świetne samopoczucie. Tak się jakoś dzieje, że wraz z poprawą przemiany materii zaczynamy mieć dużo więcej optymizmu i energii życiowej. Poziom endorfin zdecydowanie wzrasta!

Co myślicie – czy mając prawidłową wagę, skusilibyście się na dietę przyspieszającą metabolizm?
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.