Dieta przyspieszająca metabolizm w pytaniach i odpowiedziach (2)

Kolejna porcja najczęściej zadawanych mi pytań wraz z odpowiedziami (pierwsza część pytań i odpowiedzi tutaj).

jak-przyspieszyc-metabolizm_1

1. Czy dozwolone są owoce morza?

Tak, ale nie wszystkie w każdej fazie:
Faza 1. – nie są dozwolone.
Faza 2. – dozwolone są ostrygi w zalewie wodnej.
Faza 3. – można jeść homary, kalmary, krewetki, małże, ostrygi, przegrzebki.

2. Czy można na diecie pić herbatę rooibos?

Herbata rooibos nie jest tak naprawdę herbatą – jest wytwarzana z z liści drzewa Rooibos rosnącego w Południowej Afryce i nie zawiera teiny, więc można ją pić na diecie. Ma też wiele innych właściwości, np. dobrze wpływa na trawienie.

3. Czy można pić zieloną herbatę?

Zielona herbata uchodzi za bardzo zdrową, ale na diecie przyspieszającej metabolizm nie jest dozwolona ze względu na zawartość teiny (czyli kofeiny – dlaczego nie pomaga schudnąć przeczytaj tutaj).

4. Czy dozwolona jest wątróbka?

Tak, jest dozwolona (każdy rodzaj), tylko w 3. fazie.

5. Czy można na diecie pić soki wyciskane z owoców i warzyw?

Soki nie są wskazane, ponieważ dla metabolizmu bardzo ważne są te części roślin, które odrzucamy po wyciśnięciu soku. Możemy za to pić tzw. smoothie, czyli zmiksować razem np. pomarańczę z marchwią (faza 1.).

6. Pracuję na zmiany. Jak mam rozplanować posiłki?

Należy przestrzegać zasad: śniadanie maksymalnie pół godziny od pobudki oraz jedzenie co 3 godziny. Były na blogu czytelniczki, które pracowały na zmiany i poradziły sobie ze stosowaniem diety przyspieszającej metabolizm.

7. Czy dozwolone są ogórki kiszone i konserwowe?

Ogórki kiszone jak najbardziej tak. Natomiast do zrobienia konserwowych używa się zalewy zawierającej cukier, co dyskwalifikuje ten produkt, jeśli chodzi o przydatność na diecie przyspieszającej metabolizm.

8. Czy można jeść otręby?

Tak, otręby owsiane w 1. i 3 fazie jako ziarna.

9. Czy można stosować odżywki białkowe?

Stosowanie odżywek białkowych jest dość ryzykowne, ponieważ nie zawsze wiadomo, z czego pozyskano białko użyte do jej produkcji i czy odżywka zawiera wyłącznie dozwolone składniki. Znacznie bezpieczniej zjeść produkt naturalny, np. kawałek piersi kurczaka czy indyka 🙂

10. Czy można stosować dietę przyspieszającą metabolizm bez ćwiczeń fizycznych?

Nie tylko odpowiednie pożywienie, ale również wysiłek fizyczny ma moc podkręcania przemiany materii, dlatego naprawdę warto się przełamać i odrobinę poćwiczyć. Akurat na diecie przyspieszającej metabolizm trening nie jest ani długi, ani intensywny – więcej we wpisie Ćwiczenia na diecie – kopniak dla metabolizmu.

Masz pytanie? Zadaj je w komentarzach.

Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.

Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.

Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.
Posted in:
About the Author

Ewa - SzybkaPrzemiana.pl

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 4 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.