Dieta przyspieszająca metabolizm w pytaniach i odpowiedziach (3)
Zasady diety

Dieta przyspieszająca metabolizm w pytaniach i odpowiedziach (3)

Czy na diecie przyspieszającej metabolizm trzeba liczyć kalorie? Czy mogą ją stosować dzieci? Odpowiedzi na te i inne pytania w 3. części cyklu „Dieta przyspieszająca metabolizm w pytaniach i odpowiedziach”. (Tutaj 1. część, a tutaj – 2-ga).

Czy na diecie przyspieszającej metabolizm trzeba liczyć kalorie?
Nie, na tej diecie nie ma takiej potrzeby, w ogóle nie zajmujemy się tematem kalorii. Kaloria to historycznym ujęciu „ilość ciepła potrzebna do podgrzania, pod ciśnieniem 1 atmosfery, 1 g czystej chemicznie wody o 1 °C” (wikipedia) i definicja ta nie ma zastosowania w czasie procesu naprawy naszego metabolizmu.

Czy dieta przyspieszająca metabolizm jest odpowiednia dla dzieci?
Menu diety zawiera wszelkie niezbędne składniki potrzebne do wzrostu i rozwoju dziecka, a dodatkowo może pomóc w kształtowaniu zdrowych nawyków, dlatego jej produkty i potrawy mogą stale gościć w menu najmłodszych. Natomiast jeśli dziecko ma nadwagę i chcemy je odchudzać – decyzję tę należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Czy można jeść batoniki proteinowe?
Byłaby to wygodna przekąska białkowa z 2. fazie diety… Niestety, nie ma opcji, żeby dostępne na rynku batoniki spełniały wymogi diety i były przyjazne dla naszego metabolizmu. Najczęściej w ich składzie występuje cukier, glukoza i inne rodzaje substancji słodzących.

Dlaczego produkty w książce i informacje podane w aplikacji diety na iphone’a nie zawsze się zgadzają?
Pierwsza książka zawiera błędy. Druga, z przepisami, jest znacznie bardziej dopracowana.
W przypadku wątpliwości należy się opierać o pusty jadłospis w książce oraz o aplikację. Jest też na blogu stale przeze mnie aktualizowana lista alfabetyczna wszystkich produktów dozwolonych na diecie.
Ja odpowiadając na Wasze rozmaite pytania, opieram się o aplikację, która jest w tym momencie najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o diecie – kiedy Pomroy modyfikuje zasady diety (zdarza się niekiedy), aplikacja jest aktualizowana.

Biegam / uprawiam trening siłowy kilka razy w tygodniu. Czy mogę robić to nadal na diecie?
Tak, ale tylko 2 razy w tygodniu. Bieganie pasuje do 1. fazy, wyciskanie ciężarów do fazy 2. Ćwiczenie powinny być dopasowanie do fazy diety, w której akurat jesteśmy. Po zakończeniu diety możemy wrócić do swoich starych przyzyczajeń treningowych.

Czy można pić na diecie wodę gazowaną?
Tak, ale nie powinien to być jedyny rodzaj wody, raczej jako urozmaicenie obok zwykłej wody.

Czy można jeść na diecie ziemniaki?
Zwykłych nie, ale można jeść słodkie ziemniaki zwane też patatami lub batatami. W fazie 1. i 3. bez żadnych ograniczeń! Są pyszne, dla mnie to jedno z odkryć diety.  Tu moje przepisy z patatami.

Jak długo można stosować dietę, czy jakieś przeciwwskazania?
Dietę można stosować w zasadzie przez cały czas, może ona stać się stałym elementem stylu życia. Jest bardzo dobrze zbilansowana, nie ma obawy, że zabraknie jakiegoś składnika.

Zapraszam do zadawania pytań.

Tekst powstał częściowo na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.