Dieta przyspieszająca metabolizm w pytaniach i odpowiedziach (1)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat diety przyspieszającej metabolizm.

Question about food

 1. Jak to jest z tym porcjami? Chcę schudnąć 10/20/30 kg i nie wiem, ile czego mogę zjeść.
  Dozwolona porcja mięsa na jeden posiłek to 120 gram, ryby 180 gram, płatków owsianych szklanka. Te porcje dotyczą osób, które chcą schudnąć 10 kg i mniej. Natomiast jeśli chcesz schudnąć więcej niż 10 kg – jesz 1,5 porcji, czyli np. 180 gram mięsa, 270 gram ryby, 1 i 1/2 szklanki płatków owsianych. Warzywa nie tylko nie są limitowane, ale wręcz należy ich jeść jak najwięcej – tyle, ile damy radę.
  Więcej szczegółów na temat porcji znajdziesz we wpisie Wielkość porcji – ile mogę zjeść? Polecam przeczytać, ponieważ dane na temat porcji podane w książce są nieaktualne – Pomroy wprowadziła zmiany już po wydaniu książki.
 2. W 1. fazie diety dozwolona jest szklanka ziaren (ryżu, kaszy itp). Chodzi o ugotowane czy surowe?
  Tak, zawsze chodzi o ugotowane.
 3. Czy są gdzieś podane gotowe jadłospisy diety?
  Tak, znajdują się pod tagiem jadłospisy
 4. Kilka dni temu rozpoczęłam dietę i źle się czuję, boli mnie głowa. Dlaczego?
  To typowe objawy odstawienia kawy i/lub cukru, które powinny minąć po ok. 3-4 dniach (najczęściej pojawia się wówczas świetne samopoczucie i dużo energii). Więcej na temat: Jak rzucić kawę? A przede wszystkim – po co?
 5. Od kilku dni moja waga stoi w miejscu / Zamiast schudnąć lekko przybrałam na wadze. Co się dzieje?
  Naprawa metabolizmu trochę trwa i te zjawiska są całkowicie normalne. Jeśli będziemy nadal przestrzegać zasad diety, waga pójdzie w dół. Zobacz także:
  -> Waga stoi w miejscu – co robić? (1)
  -> Waga stoi w miejscu – co robić? (2)
 6. Choruję na cukrzycę. Czy mogę stosować dietę?
  Jak najbardziej – stabilizacja poziomu krwi to jeden z celów diety. Oczywiście przed przejściem na dietę należy skonsultować się z lekarzem.
 7. Jestem w okresie menopauzalnym. Czy dieta będzie na mnie działać?
  Jak pokazują liczne przykłady czytelniczek bloga w wieku 50-60 lat, dieta przyspieszająca metabolizm działa w każdym wieku. Ich relacje można przeczytać w zakładce Opinie o diecie. Zobacz także: Menopauza a szybki metabolizm.
 8. Jestem wegetarianinem / weganinem. Czy mogę stosować dietę?
  Tak, istnieje wegetariański i wegański wariant diety. Więcej na ten temat: Wegetarianizm i weganizm a dieta przyspieszająca metabolizm 
 9. Czy mogę zamienić posiłek główny z przekąską?
  Tak, można zamieniać posiłki miejscami, o tyle o ile przestrzega się przerw między posiłkami do maks. 3,5 godziny, a pierwszy posiłek je się 30 minut od pobudki.
 10. Muszę iść na czczo na badania i nie mogę zjeść śniadania. Co w takiej sytuacji?
  Jeśli raz nie zjesz śniadania, nic się nie stanie. Weź ze sobą coś do jedzenia i zjedz od razu po wyjściu z gabinetu. Jeśli zrobi się późno, możesz połączyć śniadanie z pierwszą przekąską.
 11. Czy mogę jeść chleb razowy zamiast esseńskiego?
  Chleb esseński (czyli taki z kiełkowanego ziarna) i razowy to dwa różne chleby. Esseński nie podnosi poziomu cukru we krwi (więcej na ten temat we wpisie Chleb esseński – dlaczego właśnie on?) i dobrze wpływa na metabolizm. Razowy (prawdziwy, bez podejrzanych dodatków) też jest OK i na pewno sprawdzi się świetnie w czasie podtrzymania efektów diety. Natomiast jeśli chcesz, możesz na własną odpowiedzialność spróbować razowego w czasie diety i obserwować czy Ci służy.
 12. Jak długo powinnam stosować dietę i czy zawsze musi to być cykl 28 dni?
  Dietę stosuje się do skutku. Na pewno trzeba „przerobić” pełny cykl 28 dni, a potem wszystko zależy od nas. Można przedłużyć dietę o tydzień, dwa lub trzy.  Ja miałam na tyle zszargany metabolizm, że byłam na diecie ok. 4 miesiące, do osiągięcia mojego celu wagowego. Zobacz także: Czy mój metabolizm działa już prawidłowo?

Masz pytanie? Pytaj śmiało 🙂

Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.

Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.

Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.
Posted in:
About the Author

Ewa - SzybkaPrzemiana.pl

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 4 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.