Produkty

Kawa żołędziowa

Buszując po sklepie z ekożywnością, można natknąć się na zaskakujące produkty. Na półce z kawami wypatrzyłam „Kawę żołędziówkę”, produkt z certyfikatem ekologicznym, z obszaru nadleśnictwa Rudka (Białostockie). Postanowiłam przetestować pod kątem przydatności na diecie przyspieszającej metabolizm.

Informacja z opakowania:
Kawa z żołędzi jest napojem prozdrowotnym. Nie zawiera kofeiny ani żadnych innych alkaloidów. Według literatury jest napojem wzmacniającym, daje uczucie sytości, wzmacnia żołądek, wątrobę i śledzionę, reguluje pracę całego układu pokarmowego. Polecana jest do picia jako napój ogólnie wzmacniający i energetyzujący. Zalecana jest przy kuracjach odchudzających, gdyż pita na czczo likwiduje uczucie głodu.

Skład kawy to: 98,5% prażone żołędzie, kardamon, imbir, cynamon, goździki, dzięki czemu pachnie smakowicie korzennie, jak piernik. W moich oczach to wielki plus, bo uwielbiam ten aromat.

Oczywiście nie jest to kawa, ale produkt kawę naśladujący. Taką „kawę” pili nasi przodkowie, zanim sprowadzono do Polski prawdziwą kawę pod koniec XVII wieku, a także później, gdy prawdziwa była napojem drogim, dostępnym wyłącznie elitom.

Kawa żołędziówka na intensywny, gorzkawy smak, dlatego najlepiej pić ją z dodatkami, np. mlekiem. Na diecie idealne pasuje mleko migdałowe, ja akurat nie miałam, więc spróbowałam ze zwykłym mlekiem i smakowała nieźle. Można powiedzieć, że to wariacja na temat kawy – urozmaicenie diety.
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.