Zasady diety

Mężczyźni chudną szybciej – niesprawiedliwe, ale prawdziwe

Wiele par odchudzających się wspólnie zauważa, że to właśnie mężczyzna odnosi większe sukcesy dietetyczne, niż kobieta. Dlaczego tak się dzieje?

Mężczyźni mają więcej mięśni

Mężczyźni mają zazwyczaj o 40-80 % więcej masy mięśniowej niż kobiety. Już sam ten fakt powoduje szybsze chudnięcie – to właśnie mięśnie są w dużej mierze odpowiedzialne za spalanie tłuszczu. Dlatego właśnie zawsze powtarzam, że warto jest mieć mięśnie i szczególnie intensywnie budować je w 2. fazie.

Zobacz także: Zobacz ćwiczenia siłowe dla fazy 2. diety

Mężczyźni produkują mniej hormonów stresu

Często można spotkać sytuację, kiedy określone wydarzenie spływa po mężczyźnie „jak po kaczce”, a analogiczna sytuacja kobietę wytrąca z równowagi. Tymczasem hormon stresu ma duży wpływ na proces odchudzania. Jego nadmiar utrudnia zrzucanie zbędnych kilogramów, dlatego w 3. fazie diety tak duży nacisk kładzie się na aktywności relaksujące takie jak joga, spacer czy masaż.

Zobacz także: ćwiczenia rozluźniające z YouTube oraz Jedzenie na poprawę nastroju

Mężczyźni lepiej metabolizują nabiał i soję

Ponieważ kobiety produkują więcej estrogenów niż mężczyźni (którzy wbrew pozorom również je wytwarzają), są bardziej podatne na podobne do estrogenu działanie nabiału i soi, które mogą powodować przybieranie na wadze.

Zobacz także: Czy nabiał szkodzi i dlaczego przeszkadza w odchudzaniu oraz Soja – czy jest szkodliwa?

Mężczyźni nie są na dietach tak często jak kobiety

Statystyczna kobieta zaczyna stosować diety w wieku ok. 14 lat, podczas gdy mężczyzna w wieku lat 40. W przypadku kobiet tak wczesne odchudzanie – w wieku dorastania – może rozregulować na metabolizm (czyli hormony) i te problemy mogą ciągnąć się za nią przez całe życie. Mężczyzna nie ma takich problemów – nie ma pojęcia, co to takiego wypróbowywanie kolejnych cudownych diet, ograniczane jedzenia czy efekt jojo. Dlatego jego metabolizm znacznie łatwiej jest usprawnić za pomocą diety przyspieszającej metabolizm. Poza tym przeważnie jest tak, że dieta najlepiej działa, kiedy stosujemy ją … po raz pierwszy w życiu.

Czy któraś z Was odchudzała się wspólnie ze swoim mężczyzną? A może blog czytają jacyś panowie, który zechcą wtrącić tu swoje trzy grosze? Zapraszam. 
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.