Nowa dieta Jamesa Duigana wygląda znajomo
Różne

Nowa dieta Jamesa Duigana wygląda znajomo

Właśnie ukazała się książka „Dieta oczyszczająco-odchudzająca według programu Clean & Lean” Jamesa Duigana. W „Wysokich Obcasach” możemy przeczytać artykuł pt. „Nie licz kalorii, ale odstaw cukier” streszczający główne założenia diety. Czytam i mam wrażenie deja vu.

Autor diety, James Duigan (na zdjęciu), trener modelek (m.in. Rosie Huntington-Whiteley), właściciel luksusowych siłowni i producent suplementów diety ogłosił, że nie musimy już liczyć kalorii, a po prostu sięgać po „czyste”, nieprzetworzone produkty.

Jego dieta opiera się na następujących zasadach:

  • Sięgaj po jedzenie nieprzetworzone, czyli owsianka zamiast musli, samodzielnie pieczone mięso zamiast wędliny ze sklepu, itp.
  • Zrezygnuj z cukru.
  • Nie pij alkoholu, a jeśli już musisz, to wybierz wino lub czystą wódkę.
  • Nie trenuj zbyt forsownie, bo wytwarza się hormon stresu, czyli kortyzol, a to sprzyja odkładaniu tłuszczu.
  • Jedz zdrowe tłuszcze, czyli np. olej kokosowy czy awokado.
  • Jedz owoce i warzywa do każdego posiłku.
  • Jedz gdy odczuwasz głód, a nie kiedy widzisz jedzenie.

Wymienia też najbardziej jego zdaniem wartościowe produkty takie jak: jajka, czosnek, borówki amerykańskie, cynamon, awokado, olej kokosowy, dziki łosoś, szpinak, brokuły.

Przyznacie, że brzmi to znajomo, bardzo znajomo…

Już nawet nie chodzi o to, że dokładnie te same zasady obowiązują w diecie przyspieszającej metabolizm, która – tak na marginesie – jest dużo (!) bardziej skomplikowana. Zadziwiające jest to, że tak proste zasady nie istnieją w zbiorowej świadomości i wciąż trzeba je promować jako wielką nowość. Można oczywiście stwierdzić, że niewiedza o zasadach zdrowego odżywiania to cecha społeczeństwa amerykańskiego, które już dawno zatraciło umiar, o czym świadczy fakt, iż ok. 60% Amerykanów ma nadwagę lub cierpi na otyłość (160 mln osób!). Jednak gdy popatrzy się na nasze polskie statystyki, to widać, że dążymy do modelu amerykańskiego – na nadwagę i otyłość cierpi u nas aż 46 procent kobiet i 64 procent mężczyzn. Tak więc po przemyśleniu sprawy, stwierdzam, że choć nowa książka Ameryki nie odkrywa, to wszystko wskazuje na to, że absolutnie potrzeba nam jak więcej Haylie Pomroy i Jamesów Duiganów.
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.