Zasady diety

Porcje diety są dla mnie za duże – co robić?

Czy znacie drugą taką dietę, na której stosujące ją osoby skarżą się na to, że nie są w stanie zjeść całych porcji? Na diecie przyspieszającej metabolizm zdarza się to stosunkowo często. 

 

Umysły ludzkie są opanowane przez diety niskokaloryczne i wiarę w to, że im mniej zjesz, tym szybciej schudniesz. Jednak aby zyskać szybki metabolizm, trzeba postępować dokładnie odwrotnie – to jedzenie jest paliwem, które nakręca przemianę materii, tak żeby spalała więcej i więcej, w efekcie czego znikają zbędne kilogramy.

Dlatego wielkość porcji diety przyspieszającej metabolizm dla wielu osób jest zaskoczeniem. Na przykład jeśli chcesz schudnąć do 10 kg, w 1. fazie diety musisz zjeść do każdego posiłku głównego szklankę ugotowanej kaszy czy ryżu brązowego. Wiele osób nie dowierza i pyta – czy ta szklanka ma zjedzona w ciągu całego dnia? Nie, trzeba ją zjeść w ciągu jednego posiłku! Natomiast jeśli chcesz schudnąć więcej niż 10 kg, musisz zjeść 1,5 szklanki, oczywiście 3 razy dziennie. Czy na tej diecie się chudnie? Oczywiście – zobacz opinie.

Ściągawki z wielkości porcji diety:

Co zrobić, jeśli porcje są dla mnie za duże?

  1. Przestań myśleć kategoriami „im mniej jem, tym więcej schudnę”. Jeśli rozpoznajesz u siebie takie rozumowanie, pozbądź się go czym prędzej, bo tej diecie to na pewno nie zadziała. Zaufaj autorce diety Haylie Pomroy (ta kobieta opracowała naprawdę genialny system żywienia) oraz tysiącom osób, które już na niej schudły.
  2. Przyjrzyj się swojej aktywności fizycznej. Wielkość porcji została opracowana dla osób aktywnych, które ćwiczą zgodnie z zasadami diety (minimum raz w czasie fazy, umiarkowany stopień intensywności – zobacz więcej). Jeśli w temacie ćwiczeń nie masz sobie nic do zarzucenia, przejdź do następnego punktu.
  3. Zmień sposób przyrządzania posiłków. Dużo łatwiej trawi się dania gotowane, przecierane czy zmiksowane, gdyż układ pokarmowy jest w czasie ich trawienia mniej obciążony. Jeśli jesz zalecane porcje i czujesz się po nich ociążała/y, spróbuj: 1) dodawać więcej przypraw i ziół (pobudzają trawienie), 2) jedz zmiksowane warzywa, smoothie itd., 3) przeżuwaj dwa razy dłużej niż zwykle.
  4. Jeśli po zastosowaniu się do powyższych wskazówek, nadal masz problem ze zjedzeniem całych porcji, zmniejsz je proporcjonalnie – odejmij trochę ziaren, białka, owoców, ale nie warzyw. Warzywa mają największą moc pobudzania metabolizmu, im więcej ich jemy tym lepiej. Zobacz także: 10 sposobów na jedzenie większej ilości warzyw.

Tekst powstał na częściowo na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy. 
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.