Pszenica, gluten a dieta przyspieszająca metabolizm

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości – małe podsumowanie na temat glutenu i pszenicy na diecie przyspieszającej metabolizm.
wheat field on a background of blue sky

Czy dieta przyspieszająca metabolizm zabrania pszenicy?

Tak, ale jest jeden wyjątek, a mianowicie chleb ze skiełkowanego ziarna, znany u nas jako chleb esseński. Kiełkowana pszenica to jedyny wyjątek – ma cenne właściwości i jest korzystna dla metabolizmu.
A czemu właściwie pszenica znalazła się na indeksie produktów zakazanych? Otóż odmiany, które obecnie są uprawiane zostały tak zmodyfikowane, żeby przetrwać każde warunki pogodowe, np. burze czy grad. To nie jest ta sama pszenica, jaką jadali nasi przodkowie.

H. Pomroy pisze: „Jeśli pszenica potrafi przetrwać burzę gradową i plagę insektów, jaką szansę ma nasze ciało, by ją strawić? Powoduje między innymi zapalenia, gazy, wzdęcia, zatrzymanie wody i uczucie zmęczenia”.  („Dieta przyspieszająca metabolizm”, wyd. Burda 2014)

Czy dieta przyspieszająca metabolizm to dieta bezglutenowa?

Nie. Wśród produktów dozwolonych na diecie występują produkty zawierające gluten: jęczmień (czyli kasza jęczmienna, pęczak), płatki owsiane, kasza owsiana, orkisz (to zresztą dawna odmiana pszenicy).

Czy osoba na diecie bezglutenowej może stosować dietę przyspieszającą metabolizm?

Jak najbardziej. Wystarczy wyeliminować chleb esseński, jęczmień i owies. Mała strata – do wyboru mamy brązowy i dziki ryż, proso (kaszę jaglaną), komosę ryżową (quinoa), amarantus i grykę. We wszystkich przepisach diety zboża z glutenem można zastąpić bezglutenowymi.

Dieta bezglutenowa stała się ostatnio bardzo u nas modna. Eksperci twierdzą, że wiele osób stosuje ją bez uzasadnienia, bo uzasadnieniem są trzy przypadki: celiakia, alergia na gluten oraz nietolerancja glutenu. To w sumie tylko 6% Polaków. I tak jak odstawienie pszenicy jest nawet korzystne, tak rezygnacja bez powodu z jęczmienia czy owsa trochę nie ma sensu, bo są to bardzo wartościowe produkty. Warto też pamiętać, że jeśli odstawimy gluten, ponowne wprowadzenie go do diety powinno być ostrożne ze względu na zanik enzymu trawiącego gluten (analogiczna sytuacja jak z laktozą i laktazą).

A czy Wy próbowaliście kiedyś diety bezglutenowej?

Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.

Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.

Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.

Posted in:
About the Author

Ewa - SzybkaPrzemiana.pl

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 3 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm.

 • Ania

  Ewo, czy to znaczy, że na diecie dozwolony jest orkisz? Ja zrozumiałam, że nawet orkisz nie jest dozwolony.

  • W 1. fazie jest dozwolony orkisz, makaron orkiszowy, precele i tortille orkiszowe (tych 2 ostatnich pewnie u nas nie ma).

 • Ania

  Dzięki, widać to mi umknęło. Jeszcze raz bardzo dziękuję za informację.

  • Nie pamiętam, co jest w książce, te dane mam z aplikacji – najbardziej wiarygodna moim zdaniem.

 • Marlena

  Dziewczyny, jeśli któraś potrzebuje książki – to sprzedaję.

  Możliwy odbiór własny. np. z metra politechnika.

  http://allegro.pl/dieta-przyspieszajaca-metabolizm-haylie-pomroy-i4829456314.html

 • Nuviel

  Ewo, a makaron ryżowy można jeść? Na opakowaniu które wczoraj wyczaiłam w eko-sklepie nic nie pisze z JAKIEGO ryżu jest zrobione tylko, że jest to produkt bio i bezglutenowy (wiadomo-ryż).

  • Można, pod warunkiem, że będzie wyraźnie napisane, że makaron jest z ryżu brązowego. Tao Tao ma taki makaron, można go znaleść w supermarketach na stoisku z żywnością z Azji.

 • słoneczna szarotka

  Moja przygoda z dietą bez pszenicy (na szczęście nie musiała być bezglutenowa) zaczęła się już dawno, a była związana z dietą antygrzybiczną…
  kiedyś ciasto musiało być z białej mąki, z białym cukrem, z mlekiem… Teraz szczytem marzeń jest dla mnie „Gruszotka” z mąki orkiszowej graham 3000, tiramisu z mąki jaglanej, deser z nerkowców i kaszy jaglanej, pralinki z orzechów, lody z czarnej porzeczki z otrębami owsianymi…to wszystko oczywiście jest chwilowo zabronione…ale zawsze jeszcze pozostają ciasteczka owsiane, czy moje „kardamonki”
  Rozmarzyłam się… Życie bez pszenicy jest cudownie smaczne, lekkie i przyjemne…!!!
  Jeszcze żeby takie drogie nie było…;)

  • Dorota

   Czy mogłabyś zamieścić przepisy na te prawdopodobnie obłędne desery, które wymieniłaś? Na 4 fazę będą jak znalazł 🙂 pozdrawiam!

 • Marta-Sara

  Pszenica powoduje wiele chorób, m. in. refluks, zgagę czy glikację stawów (glikacja wynika ze zbyt dużego wahania poziomu cukru we krwi, więc wpływ na nią mają też inne produkty z wysokim IG, m. in. kukurydza 🙂 )
  Polecam książkę „dieta bez pszenicy” – zasady są o wiele trudniejsze niż u Pomroy…

 • Cukromania

  A co ze sproszkowanym, młodym, zielonym jęczmieniem?? Można go pić na diecie (zamiast chleba esseńskiego)? Przez jakiś czas (W przerwie diety), piłam go co rano i bardzo dobrze się po nim czułam…

  • Jęczmień jest dozwolony, więc młody, zielony jak najbardziej również.

   • Cukromania

    Super! W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie… Czy ta łyżeczka sproszkowanego jęczmienia, którą rano rozpuszczam w szklance wody, wyczerpuje porcję ziaren do śniadania? Nie bardzo wiem jak to przeliczyć i czy oprócz tego powinnam w fazie 1 i 3 zjeść jednak trochę ziaren dodatkowo. No i rozumiem, że w fazie II jęczmienia nie powinnam pić?!

    • Nie sądzę, żeby łyżeczka wyczerpywała ziarna. Porównując do mąki – mąki można zjeść pół szklanki, więc spokojnie możesz dodać jeszcze sporo ziaren, zwłaszcza w fazie 1. A co do fazy 2., hmmmm, można pić przecież kawę zbożową, a ona zawiera np. żyto w ogóle na diecie niedozwolone. W związku z tym sądzę, że szklankę takiego napoju możesz spokojnie wypić w 2. fazie.

 • marsi

  A czy można upiec chleb, ale z mąki orkiszowej, zupełnie bez dodatku mąki pszennej??

  • Jeśli chleb będzie upieczony w całości z dozwolonej mąki, to jak najbardziej może być.

   • marsi

    Orkiszowa, gryczana, ryżowa, jaglana jak rozumiem dozwolone? Drożdże też? Bosko!! Będę eksperymentować 😀 Może nawet zakwas gryczano-ryżowy zrobię 🙂