Zasady diety

Ratunku, ona schudła, a ja nie! Kto chudnie szybko, a kto powoli?

“Jestem trochę rozczarowana dietą. Widzę, że inni mają świetne rezultaty, a ja schudłam tylko 2 kg w 4 tygodnie. Czy coś robię nie tak?” Takie pytania dostaję bardzo często. Dlatego dziś wyjaśniam, co sprawia, że jedni chudną szybko, a inni powoli.

Celem Diety Przyspieszającej Metabolizm – jak sama nazwa wskazuje – jest naprawienie przemiany materii. Autorka diety, Haylie Pomroy, stworzyła ją przede wszystkim dla osób, które zniszczyły swój metabolizm licznymi dietami i – jak podkreśla – chudnięcie na tej diecie to efekt uboczny naprawy przemiany materii. W tej diecie chodzi przede wszystkim o naprawę metabolizmu, a gdy się to uda, w pakiecie dostajemy zrzucenie zbędnych kilogramów, dobre nawyki żywieniowe, więcej energii, lepszy sen, lepsze wyniki badań, poprawę stanu skóry i włosów itd.

Uwaga – artykuł dotyczy osób zdrowych, stosujących dietę prawidłowo i  bez odstępstw (tutaj o najczęstszych błędach) i nie opisuje przypadków trudności z odchudzaniem u osób z problemami hormonalnymi, chorobami itd. To temat na osobny wpis.

Kto ma szansę schudnąć szybko?

Przede wszystkim ci, których metabolizm wyraźnie szwankuje.

  • Osoby z nadwagą lub otyłością. Żeby schudnąć, trzeba mieć z czego – banalna prawda, z której jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę. Nadprogramowe kilogramy zrzuca się najszybciej, a im bliżej celu, tym postępy są wolniejsze.
  • Osoby z fatalnymi nawykami żywieniowymi. Jeśli na co dzień jesz dużo białego pieczywa, słodycze, pijesz colę, itd, to niewątpliwie Twój organizm dozna (pozytywnego) szoku, kiedy pewnego dnia zaczniesz mu serwować wyłącznie zdrowe, nieprzetworzone jedzenie, np. kasze, chude mięso oraz masę warzyw i owoców. W ramach wdzięczności za tak królewskie traktowanie, Twoje ciało zacznie z Tobą współpracować i zacznie sprawnie zrzucać zbędne kilogramy.
  • Osoby po wielu niezdrowych dietach. Jeśli stosowałaś wcześniej dietę Dukana, kopenhaską i 1000 kcal, to Twój metabolizm wręcz krzyczy o pomoc. Jesteś idealnym adresatem diety! Niemniej muszę wspomnieć też o tym, że czasem (nie jakoś bardzo często) zdarza się, że w sytuacji poważnego “zdemolowania” metabolizmu, początkowo organizm może stawiać opór i podchodzić do diety nieufnie. Wówczas trzeba uzbroić się w cierpliwość i naprawdę warto wytrwać, bo w takiej sytuacji dieta przyspieszająca metabolizm to w zasadzie ostatnia deska ratunku.

Kto nie może liczyć na spektakularny efekt?

  • Osoby w prawidłową wagą. Kiedy dostaję wiadomość od załamanej – jak sama pisze o sobie – czytelniczki, która mimo rygorystycznego przestrzegania zasad diety schudła niewiele, zazwyczaj okazuje się np., że przy wzroście 165 cm waży 57 kg, a chciałaby 52 kg, bo w takiej wadze najlepiej się czuje. Tego ostatniego nie kwestionuję, każdy sam sobie wyznacza wymarzoną wagę, jednak obiektywnie szczupła osoba nie schudnie 5 kg w ciągu 4 tygodni. Już efekt 2 kg w miesiąc można uznać za bardzo dobry przy wadze prawidłowej i to w dolnych normach wskazań dla danego wzrostu, skąd już tylko rzut beretem do niedowagi. Tymczasem takie osoby czytają w mojej facebookowej grupie wsparcia relacje osób z dużą nadwagą, którym udało się zrzucić np. 6 kg w ciągu 28 dni i oczekują analogicznych rezultatów.
  • Osoby, które w miarę zdrowo się odżywiają. Tak, to niesprawiedliwe, jednak największy szok przeżywa organizm, gdy zmiany w odżywaniu są duże. Jeśli już wcześniej na co dzień dbałaś/eś o właściwe odżywiania, może się zdarzyć, że będziesz chudnąć ciut wolniej, jednak dobra wiadomość jest taka, że dieta wprowadza naprawdę sporo nowych nawyków, których mogłaś/eś nie stosować wcześniej, takich jak np. jak odstawienie nabiału, pszenicy, kofeiny, zwiększenie częstotliwości posiłków  itd. Wszystkie te zmiany mogą dać świetny efekt także u osób już wcześniej dbających o to, co znajdzie się na ich talerzu (tak było w moim przypadku).
  • Osoby ze sprawnym metabolizmem. Najłatwiej naprawić metabolizm, który szwankuje  😉 Jeśli jest w całkiem niezłym stanie (młody wiek, prawidłowa waga, dobre geny itd.), to efekt diety raczej nie będzie bardzo spektakularny. Jednak jak wspomniałam wcześniej, nie tylko o chudnięcie w tej diecie chodzi, więc nawet jeśli jesteś osobą ze sprawną przemianą materii, to i tak warto spróbować wprowadzić niektóre zasady diety przyspieszającej metabolizm ze względu na możliwość wyrobienia zdrowych nawyków, które z pewnością zaprocentują – zobacz Czy mogę być na diecie, jeśli nie potrzebuję schudnąć?
image_print

KLASYCZNY MONTIGNAC💥🚀

UWAGA! Chcesz dostawać informacje o tej diecie z niskim IG?

👉 ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

3 komentarze

  • Natalia

    Jestem świadoma, że u każdego efekt jest inny. Mnie najbardziej demotywuje to, że waga po zakończeniu diety szybko wraca. A moje nawyki żywieniowe nie są i nie były złe tylko metabolizm do bani:(

    • Ewa - SzybkaPrzemiana

      Niestety nasze metabolizmy różnią się genetycznie, jak również pogarszają się z wiekiem, widzę to po sobie. W przypadku słabego metabolizmu sprawdzą się częste powtórki diety, bo jaka jest tak naprawdę alternatywa? Zaprzestanie dbania o wagę spowoduje jej wzrost, a stosowanie innej diety, np.niskokalorycznej tylko pogorszy sytuację.

  • Kat

    Cóż. Nie wiem czy nie będę tutaj jedynym takim przypadkiem…
    Po pierwszym tygodniu diety przytyłam 2 kilogramy. Ale nie z 50kg na 52kg, tylko z 96kg na 98kg…
    Jednak najbardziej zszokowało mnie, że przez ostatnie 3 lata, jedząc “przeciętnie”, czyli nie unikając od słodyczy i fast foodów, nie przytyłam ani kilograma. Dopiero na tej diecie…

    No nic, zobaczymy, co będzie dalej…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *