Śniadanie przyspiesza metabolizm
Zasady diety

Śniadanie przyspiesza metabolizm

Chyba każdy wie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale mało kto się tym przejmuje. Bardzo popularny schemat wygląda następująco: wstajemy rano, w biegu wypijamy filiżankę kawy i pędzimy do swoich obowiązków, przez wiele godzin nic nie jedząc. Jednocześnie wydaje nam się, że dobrze robimy, bo nie jemy, więc może uda się trochę schudnąć? Błąd! Skutki są dokładnie odwrotne.

 

Zjedzenie śniadania maksimum 30 minut po wstaniu z z łóżka to sygnał dla naszego organizmu – jest dobrze, można zacząć pracę na pełnych obrotach, tarczyca może zacząć produkować hormony spalające tłuszcz.

A jeśli ominiemy pierwszy posiłek? Wówczas naszej przemianie materii ciężko jest „wystartować”, a w dalszej części dnia może pojawić się spadek energii, której organizm nie z czego czerpać. Tarczyca wysyła do organizmu sygnał – nie spalamy na razie tłuszczu, bo nie wiadomo, kiedy nastąpi kolejna dostawa „paliwa”. Niestety, w sytuacjach braku pożywienia w pierwszej kolejności zjadane są mięśnie, a nie tłuszcz, który przeważnie stanowi dla organizmu rezerwę na naprawdę ciężkie czasy. Tak też dzieje się w sytuacji pominięcia śniadania.

Wypicie kawy wcale nie poprawia sytuacji – zyskujemy chwilową energię, której organizm nie ma z czego czerpać, bo nic nie zjedliśmy. Czyli od rana funkcjonujemy na energetycznym minusie. Dlatego w dalszej części dnia napady zmęczenia i zachcianek na wysokokaloryczne przekąski są w zasadzie gwarantowane.

A jeśli rano kompletnie nie mamy apetytu czy też czasu na porządne śniadanie? W takiej sytuacji zjedzmy przynajmniej przekąskę, a regularne śniadanie 2-3 godziny później. Warto wypić do przekąski szklankę wody – również pomoże rozruszać metabolizm.

Kilka przykładów śniadań i przekąsek, które można przygotować dzień wcześniej:

Faza 1.
Śniadanie: Kasza owsiana lub jaglana z jabłkiem – można przygotować dzień wcześniej, a rano tylko podgrzać. Warto też mieć kilka zamrożonych porcji w zamrażalniku.

Przekąska: po prostu owoc, np. jabłko, mandarynki, gruszka.

Faza 2.
Śniadanie: Łosoś na rukoli – przygotowanie zajmnie 3 minuty lub można zrobić dzień wcześniej

Przekąska: Kawałek wędliny bez azotanów + warzywo

Faza 3.
Śniadanie: humus, jajko na twardo, kromka chleba esseńskiego, pomidory, pół grejpfruta

Przekąska: garść orzechów lub nasion dyni czy słonecznika + warzywo, a w wersji bardziej wypasionej humus lub masło migdałowe z selerem naciowym (zarówno humus, jak i masło można kupić gotowe w słoiczku, o humusie tutaj, a masło marki Primavika).

Przepisy na śniadania wg diety przyspieszającej metabolizm

Faza 1. diety – śniadania węglowodanowe z owocami

Faza 2. diety – śniadania białkowe

Faza 3. diety – węglowodany + owoce + zdrowe tłuszcze

Tekst powstał na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.