Zasady diety

Tłuszcz czy proteiny? Jedno i drugie!

Jeśli chcesz rozkręcić swój metabolizm, nie możesz rezygnować ani z tłuszczów, ani z protein. Diety beztłuszczowe czy też ograniczające białka (np. owocowe) na pewno nie wpłyną pozytywnie na przemianę materii.

 

W diecie przyspieszającej metabolizm, proteiny są obowiązkowe każdego dnia, a tłuszcze (wyłącznie zdrowe) – dozwolone tylko w 3. fazie. Właśnie w tej fazie odgrywają rolę … spalacza tłuszczu. Tak, tak – żeby spalać tłuszcz, trzeba jeść tłuszcz.

Jak to działa? W dużym skrócie tak: w czasie pierwszych 4 dni diety w ogóle nie jemy żadnych tłuszczy. W tym czasie odżywiamy nasz organizm białkami, naturalnym cukrami pochodzącymi z owoców, pełnym ziarnem, warzywami . Piątego dnia nasz organizm zaczyna coś podejrzewać i zastanawiać się: „zaraz, zaraz, coś tu nie gra, może zacznę odkładać tłuszcz?” W tym momencie zaczyna otrzymywać zdrowe tłuszcze i stwierdza „nie muszę odkładać, zaczynam spalać!”  Klienci H. Pomroy ponoć wytrzeszczają oczy ze zdumienia, kiedy słyszą od niej, że nie schudli, bo nie jedli wystarczającej ilości tłuszczy.

A chodzi tu o zdrowe tłuszcze takie jak:

  • ryby zimnowodne: łosoś, tuńczyk,
  • oliwki,
  • masło migdałowe, słonecznikowe, z orzechów,
  • awokado,
  • orzechy (z wyjątkiem ziemnych – zobacz dlaczego),
  • pestki dyni,
  • nasiona słonecznika,
  • humus,
  • mleko kokosowe,
  • oliwa z oliwek, olej sezamowy, kokosowy, z pestek winogron (więcej o zdrowych olejach).

Posiłki w 3. fazie

Zdrowe tłuszcze zawsze powinny być równoważone proteinami oraz warzywami, szczególnie alkalizującymi. Ta trójka (zdrowe tłuszcze + białka + warzywa) jest obowiązkowa w 3. fazie, jak również po zakończeniu diety, w fazie 4, kiedy wdrażamy w życie zdrowe nawyki. Można mieszać różne rodzaje tłuszczów, np. jeśli porcja na jeden posiłek wynosi 2 łyżki humusu lub pół awokado, zamiast tego możemy użyć łyżki humusu i ćwiartki awokado. Więcej o wielkości dozwolonych porcji

Przekąski w 3. fazie

Proteiny w przekąskach 3. fazy są opcjonalne i można je pominąć – wystarczą same tłuszcze + warzywa. Na przykład: guacamole podane z kawałkami papryki, humus z selerem naciowym, sałatka z orzechów nerkowca i pomidorów z solą i pieprzem, 1/4 szklanki oliwek z liśćmi sałaty.

Przykładowe menu fazy 3. – idealne połączenie tłuszczów i protein

Śniadanie: jajko na twardo z połówką awokado, pomidor, kromka chleba esseńskiego, grejpfruta.
II śniadanie: 1/3 szklanki humusu, plasterki ogórka i cukinii.
Obiad: Sałatka z puszki tuńczyka w sosie własnym, 2 łyżek majonezu, 2 łyżek pokrojonych oliwek, startej marchewki i poszatkowanej kapusty, na deser szklanka jagód.
Podwieczorek: 1/4 szklanki migdałów, kawałki papryki.
Kolacja:kokosowe curry z kurczaka, 1/2 szklanki komosy ryżowej (opcjonalnie, w 3. fazie można zrezygnować z ziaren do kolacji).

Wpis powstał na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.
Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 5 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.