Winogrona są OK, ale nie na diecie!

Winogrona zawierają wiele witamin i minerałów, a także resweratrol mający działanie m.in. antyrakowe, jednak na dietę kompletnie się nie nadają. Co prawda niektórzy polecają winogrona w niewielkich ilościach właśnie podczas odchudzania, ale w czasie diety przyspieszającej metabolizm to nie obowiązuje.

wingrona-metabolizm2

Przyczyna jest prosta – mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, więc spożycie ich powoduje szybki wzrost poziomu cukru we krwi, co jest niewskazane z punktu widzenia naszego metabolizmu, ponieważ spowalnia procesy spalania. Składniki diety przyspieszającej metabolizm zostały tak dobrane, aby maksymalnie wspomagać proces spalania tłuszczu. Dlatego niejako przy okazji odpadło wiele produktów, które same w sobie może nie są złe, ale szybkiej przemianie materii tak w 100% nie służą. Identyczny problem dotyczy bananów (pisałam o tym tutaj).

Skoro takie działanie mają winogrona, to co dopiero ich forma suszona, czyli rodzynki? H. Pomroy zalicza je wprost do zabójców metabolizmu (odsyłam do tekstu: 8 podstępnych zabójców twojego metabolizmu). Kiedyś miałam zwyczaj podjadania jednej czy dwóch garści rodzynek wprost z kuchennej szuflady z bakaliami i teraz co prawda czasem też mi się zdarza, ale przynajmniej dwa razy się zastanowię 🙂

Poza dietą można śmiało jeść winogrona, szczególnie te ciemnofioletowe, pamiętając jednak, aby nie przesadzać z ich ilością. Ja preferuję winogrona w formie wina czerwonego wytrawnego, pod warunkiem oczywiście, że nie robię sobie powtórkowego tygodnia diety 😉

Tekst powstał na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.

Zapraszam do zapisania się do newslettera,  w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.

Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.

Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.
Posted in:
About the Author

Ewa - SzybkaPrzemiana.pl

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 4 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.