Produkty

Żyto i jego wyroby na diecie

Żyto długo nie było obecne ma liście diety przyspieszającej metabolizm z bardzo prostego powodu – autorka diety uznała, że zakup chleba wykonanego ze 100% żyta, bez domieszki pszenicy, graniczy z cudem. W Polsce jednak takie cuda się zdarzają. 

Ostatecznie stanęło na tym, że żyto można jeść na diecie:

  • W fazie 1. i w fazie 3.
  • Pełni funkcję ziaren, czyli można zastępować nim kaszę, ryż itd.
  • Dozwolona porcja chleba na diecie to 1 kromka, ale ponieważ jest to bardzo niemiarodajne (chleby mają różną wielkość, kromka może mieć różną grubość) , jako miarę przyjmujemy 30 g dla celu do 10 kg lub 45 g dla celu powyżej 10 kg.
  • W przypadku płatków i makaronu porcja wynosi 1 szklankę ugotowanego produktu (lub 1,5 szklanki dla celu powyżej 1o kg) w fazie 1
  • … lub 1/2 szklanki ugotowanego produktu bądź 3/4 szklanki dla celu powyżej 10 kg w fazie 3. Więcej na temat porcji tutaj.

Jak wyroby z żyta są dostępne na rynku?

Chleb żytni

Jeśli mamy go jeść na diecie, musi spełniać bardzo ważny warunek – składać się ze 100% żyta, bez dodatku pszenicy, a w 1. fazie także bez słonecznika, maku czy innych ziaren. W polskich piekarniach można kupić taki chleb, trzeba tylko dokładnie sprawdzić skład, bo często – w celach marketingowych – nazywa się chlebem żytnim wyrób z niewielką tylko domieszką mąki żytniej. Najlepiej sprawdzić skład na etykiecie lub na stronie internetowej piekarni, ponieważ ekspedientki nie zawsze są idealnie zorientowane. Można też oczywiście samodzielnie upiec sobie żytni chleb – przepis poniżej.

Chlebek chrupki

Chleb chrupki żytni Wasa jest całkowicie bezpieczny (składa się wyłącznie z pełnoziarnistej mąki żytniej) i bardzo smaczny.

Płatki żytnie

W sprzedaży są dostępne płatki z żyta, które – podobnie jak owsiane – można jeść na słodko z owocami.

Makaron żytni

W każdym daniu z makaronem możemy użyć makaronu żytniego. Sprawdź moje przepisy z makaronem.

Przepis na chleb żytni

Składniki na zaczyn:

  • 60 g aktywnego zakwasu żytniego, razowego
  • 200 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 300 g wody

Wieczorem dnia poprzedzającego wypiek – składniki na zaczyn wymieszać dokładnie i pozostawić przykryte w temperaturze pokojowej na ok. 12 – 14 godzin. Można zaczyn pozostawić w zwykłym pojemniku plastikowym z przykrywką, pamiętając jednak że zaczyn zwiększy swoją objętość.

Składniki na ciasto właściwe:

  • 300 g mąki żytniej razowej typ 2000,
  • 1 łyżka soli
  • 3 łyżki ksylitolu,
  • cały zaczyn z dnia poprzedniego,
  • 250 g letniej wody.
  1. Mąkę wymieszać z solą i ksylitolem. Następnie dodać do mąki zaczyn oraz letnią wodę. Całość wymieszać łyżką, jedynie do połączenia się składników. Pozostawić w misce na pół godziny.
  2. Po tym czasie ciasto przełożyć do formy o wymiarach 30 cm x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Całość przykryć np. folią spożywczą lub zawinąć w zwykłą reklamówkę i pozostawić w cieple na ok. 2 godziny, lub do czasu gdy ciasto wyrośnie do brzegów formy. Ciasto może urosnąć szybciej, zależnie od temperatury otoczenia.
  3. Piekarnik nagrzać do temperatury 230 stopni.
  4. Wyrośnięty chleb wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec jeszcze ok. 30-40 minut.
  5. Dobrze jest chleb wyciągnąć z formy na ostatnie 15 minut, ściągnąć papier do pieczenia (jeśli używaliśmy) i dopiec chleb już bez formy. Gotowy chleb postukany od spodu będzie wydawał głuchy odgłos.
  6. Kroić dopiero następnego dnia.

Zobacz także:

image_print

KLASYCZNY MONTIGNAC💥🚀

UWAGA! Chcesz dostawać informacje o tej diecie z niskim IG?

👉 ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

9 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *