20 sposobów na szybki metabolizm
To ściągawka do zapamiętania i stosowania przez całe życie. Będzie szczególnie przydatna dla osób, które nie znają diety przyspieszającej metabolizm. Warto zadbać o sprawną przemianę materii – zapewni nam nie tylko dobrą sylwetkę, ale także świetne samopoczucie i mnóstwo energii.
1. Wysypiaj się
Odpowiednia ilość snu obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Z kolei zbyt duża ilość tego hormonu spowalnia przemianę materii i sprzyja odkładaniu tłuszczu. Sen to podstawa!
2. Sam(a) przygotowuj swoje posiłki
To świetny sposób na zapewnienie sobie świeżych, pełnowartościowych, dostosowanych do indywidualnych preferencji posiłków, z reguły tańszych niż sklepowe gotowe dania czy wizyta w restauracji. Jeśli wciąż brakuje Ci czasu czy energii na przesiadywanie w kuchni, ugotuj coś sobie przynajmniej kilka razy w tygodniu, od razu większą porcję z myślą o zamrożeniu. Zawsze warto mieć pod ręką kilka zamrożonych posiłków – uchroni Cię to przed zjedzeniem na szybko byle czego, np. tacy kanapek na kolację.
Zobacz także: Dieta a brak czasu oraz Jadłospis „szybki” diety przyspieszającej metabolizm, a także Jadłospis dla osoby pracującej i niegotującej
3. Jedz więcej warzyw
Bardzo ważne! Często osoby, które jedzą rano 2 plastry pomidora na kanapce i surówkę do obiadu uważają, że jedzą dużo warzyw. Idealnie byłoby jeść warzywa 5 razy dziennie, ale jeśli uda się 3 razy dziennie – też będzie OK. Warzywa można przemycać nie tylko w zupach i sałatkach, ale także w smoothies.
Zobacz także: 10 sposobów na jedzenie większej ilości warzyw
4. Unikaj kofeiny
Kofeina podrażnia nadnercza, które spełniają ważną w rolę w procesie przemiany materii i spalania tłuszczu. Jeśli nie czujesz się na siłach całkiem odstawić kawy (to uzależnienie jak każde inne), chociaż ją ogranicz i nie pij jej w 2. części dnia – dzięki temu zapewnisz sobie dużo lepszy i mocniejszy sen.
Zobacz także: Jak rzucić kawę, a przede wszystkim po co?
5. Zwalczaj stres
Jak już wspomniałam przy okazji snu, stres to sygnał alarmowy dla organizmu nakazujący mu odkładanie tłuszczu. Dlatego koniecznie dbaj o swoje dobre samopoczucie – znajduj czas na relaks i przyjemności, np. spacery, ćwiczenia rozluźniające, dobrą lekturę czy spotkania ze znajomymi. Relaks na działanie odwrotne do działania kortyzolu 🙂
Zobacz także: Jedzenie na dobry humor oraz Stres – zwalczaj go z pomocą diety, a także wszystko o ćwiczeniach na diecie
6. Nie nadużywaj alkoholu
Nie ma nic złego w drinku czy lampce wina od czasu do czasu, warto jednak pić tak, żeby jak najmniej obciążać przy tym wątrobę, czyli maksimum przyjemności z minimalną ilością strat 😉 Poznaj moje triki: Alkohol a metabolizm oraz Jak pić alkohol na diecie bez konsekwencji.
7. Pij dużo wody
Stałe „nawadnianie się” to ogromnie ważny życiowy nawyk. Zalecana ilość to tyle wody, ile wynosi 1/3 naszej wagi podzielona przez 10 – czyli osoba ważąca 90 kg powinna wypijać 3 l, osoba ważąca 60 kg 2 l wody dziennie. Woda wypłukuje z naszego organizmu toksyny i jest bardzo korzystna dla przemiany materii. Warto wypić szklankę niedługo po przebudzeniu, jak również tuż przed pójściem spać. Korzystnie jest wycisnąć do wody trochę soku z cytryny lub limonki, polecam też robioną w domu wodę smakową.
8. Dbaj o dobry humor
Jak zapewnia autorka diety Haylie Pomroy, 10 minut śmiechu dziennie zwiększa poziom energii i podkręca metabolizm 🙂
9. Jedz nieprzetworzone produkty
Śmiało sięgaj po orzechy, warzywa, owoce, jaja, chude mięso, ryby, kasze, oliwę z oliwek. Natomiast jeśli dany produkt ma na etykiecie listę kilkudziesięciu obco brzmiących składników, trzymaj się od niego z daleka, bo z całą pewnością Twój metabolizm go nie polubi.
10. Bądź aktywna(y) fizycznie
To kolejny kluczowy punkt na liście, aktywność fizyczna bardzo służy metabolizmowi. Optymalnie jest ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. W czasie diety przyspieszającej metabolizm wykonuje się trzy rodzaje wysiłku w zależności od fazy: kardio, siłowe oraz rozluźniające i można ten system przenieść na stałe do życia codziennego.
Zobacz więcej: ćwiczenia na diecie przyspieszającej metabolizm.
11. Nie licz kalorii
Pomimo wielkiej popularności diet niskokalorycznych, kalorie same w sobie niewiele nam mówią. Czy kawałek ananasa i batonik z listą 15 chemicznych składników tak samo podziałają na nasz metabolizm? Zupełnie różnie, nawet gdy mają taką samą liczbę kalorii. Zapomnij o kaloriach, zwracaj uwagę na to, by sięgać po pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty.
12. Jedz częste posiłki, przekąski
3 posiłki główne dziennie + 2 przekąski to świetny sposób na stałe rozniecanie przemiany materii, warto wypracować sobie taki właśnie system posiłków. Powtarzam to jak mantrę: jemy co 3 – 3,5 godziny, chyba, że śpimy. Przekąski warto rotować podobnie jak ma to miejsce na diecie przyspieszającej metabolizm: 2 dni owoce, 2 dni białkowe i 3 dni zdrowe tłuszcze. Dzięki temu metabolizm nie rozleniwia się i działa na pełnych obrotach.
Zobacz także: Jedz przekąski, jest w nim moc! oraz 50 pomysłów na przekąski proteinowe w fazie 2., a także 30 pomysłów na przekąski w fazie 3.
13. Jedz śniadanie 30 minut od pobudki
Bardzo ważne! Wczesne, pożywne śniadanie to absolutna podstawa sprawnego metabolizmu i rzecz konieczna, jeśli dzień ma być udany – bez zmęczenia, spadków energii, niezdrowych zachcianek, hektolitrów kawy, bo takie są właśnie konsekwencje niejadania śniadań.
Zobacz także: Śniadanie przyspiesza metabolizm.
14. Unikaj cukru i chemicznych dodatków
Cukier, konserwanty, aromaty – są prawie wszędzie, np. każda kupiona w sklepie wędlina jest konserwowana azotanem sodu (zobacz więcej na temat wędlin). Tymczasem nasza wątroba ma naprawdę ciężkie zadanie, kiedy przychodzi jej każdego dnia metabolizować te sztuczne składniki. Na tym blogu znajdziesz wiele informacji, jakie produkty kupować i jakie dania gotować, tak aby nie znajdowały się w nich chemiczne dodatki.
Zobacz także: Słodkie życie bez cukru
15. Stosuj przyprawy
Niektóre przyprawy mają szczególną zdolność rozniecania metabolizmu, należy do nich przede wszystkim czarny pieprz najlepiej świeżo zmielony, a także kurkuma. Inne przyprawy (chili, bazylia, oregano, papryka itd.) również warto dosypywać szczodrze do dań.
16. Unikaj produktów o obniżonej zwartości tłuszczu
Sztuczne odtłuszczenie danego produktu, np. mleka, jogurtu zaburza naturalne proporcje jego składników i sprawia, że stają się trudniejsze do zmetabolizowania, więcej informacji: Czy nabiał szkodzi i dlaczego przeszkadza w odchudzaniu.
17. Stosuj olejki eteryczne
Ten punkt może być dla niektórych zaskoczeniem, jednak olejki jako silne koncentraty uzyskiwane z pachnących części roślin mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Autorka diety szczególnie zaleca olejki czyste, uzyskiwane przez destylację parową, z roślin takich jak oregano, gałka muszkatołowa, mięta pieprzowa, kardamon i goździki. Można dodać kilka kropli do kąpieli (jednego rodzaju lub kilku różnych) lub do samodzielnego masażu tych części ciała, gdzie gromadzi się tłuszcz.
18. Kupuj produkty organiczne
Produkty z rolnictwa ekologicznego i zwykłego różnią się, jednak nie na wszystkie warto wydawać pieniądze (na pewno warto np. jaja kupować z hodowli eko), zobacz więcej: Produkty organicznie – jakie warto kupować, a jakie nie?
19. Stosuj suplementy diety
Jednak tylko te, których naprawdę potrzebujesz. W Polsce najczęściej występujące niedobory dotyczą: kwasów Omega3 (jemy za mało ryb), witaminy D (taki mamy klimat ;-)), kwasu foliowego, magnezu i potasu.
Zobacz także: Brak witaminy D = problem z odchudzaniem
20. Jedz z przyjemnością
Być może wieczne pozostawanie na dietach spowodowało, że nie potrafisz już cieszyć się jedzeniem. Sporo osób, które przechodzi na dietę przyspieszającą metabolizm, pisze mi, że po raz pierwszy od dawna je owoce, ryż, kaszę, płatki owsiane. Nie sięgały po nie, bo jawiły im się jako „złe” produkty, po których wskazówka wagi idzie do góry. Tymczasem jedzenie powinno być przyjemnością i nie może towarzyszyć mu stres. Kiedy jemy nieprzetworzone, pełnowartościowe produkty, możemy być pewni, że wyjdą nam ma zdrowie i nic nie stanie się, jeśli od czasu do czasu zjemy coś „spoza listy” – jeśli zdarzy się, że ktoś postawi przed nami kawałek apetycznego czekoladowego ciasta, zjedzmy go z przyjemnością i bez zbędnego stresu.
Pisząc tekst inspirowałam się materiałami autorki diety H. Pomroy.
7 komentarzy
Marta | Zafascynowana życiem
Wow, jestem z siebie dumna! Większość punktów stosuję z
powodzeniem. Te, których nie ma na mojej liście to olejki eteryczne i
suplementy diety, dodatkowo muszę popracować nad częstszym piciem wody i
jedzeniem posiłków częściej – trochę to u mnie szwankuje. Zamiast wody piję za
to sporo czystka 🙂
Ewa - SzybkaPrzemiana
Marta, nie pozostaje nic innego, jak pogratulować zdrowego stylu życia 🙂
Marta | Zafascynowana życiem
😀 dziękuję!
maja
zamiast wody korzystniejsze są surowe soki z warzyw …i w ogole warzywa i owoce na surowo. to najbardziej przyswajalna forma wody …
Diana Lagenko
O, ile cennych rad! 🙂 Odkąd gotuję sama i większą uwagę zwracam na to, co jem mój metabolizm znacznie się poprawił. Staram się też ogólnie wieść zdrowy tryb życia, nie tylko jeżeli chodzi o kuchnię – regularnie ćwiczę, używam naturalnych kosmetyków kolagenowych, unikam stresu i złych emocji, pielęgnuję swoje pasje i otaczam się pozytywnymi ludźmi, sama tak właśnie podchodząc do życia. Doskonale się to sprawdza 🙂
Pozdrawiam,
Diana Lagenko
http://lagenko.pl/
Justyna Kuliberda Hanke
Pani Ewo choruje na tarczyce, czy posiada Pani przykladowy jadlospis jak duze maja buc porcje. Pozdrawiam gorąco
Ewa - SzybkaPrzemiana
Pani Justyno,
jadłospisy tutaj https://szybkaprzemiana.pl/jadlospisy/, a wielkość porcji zależy od tego, ile chcemy schudnąć: https://szybkaprzemiana.pl/wielkosc-porcji-szczegolowo/ Pozdrawiam