Dieta a candida
Odpowiednio dobraną dietą można walczyć z przerostem candidy i co ważne można także stosować specjalną wersję diety przyspieszającej metabolizm pomagającą zwalczać tę przypadłość.
Zobacz także:
Candida to jeden z rodzajów drożdży, które występują naturalnie w jamie ustnej oraz w przewodzie pokarmowym i pomagają w absorpcji szkodliwych toksyn. Jednak gdy toksyn jest za dużo, np. w przypadku działania metali ciężkich lub stosowania antybiotyków o szerokim spektrum działania, równowaga zostaje zachwiania i pojawiają się przykre dolegliwości. Często są to nawracające infekcje skórne lub infekcje grzybiczne, ale nie tylko – symptomów przerostu candidy może być znacznie więcej.
Objawy przerostu candidy
Niektóre z objawów są charakterystyczne dla tej przypadłości.
- Infekcje grzybicze skóry i paznokci, takie jak grzybica stóp lub paznokci.
- Nawracające infekcje drożdżakowe pochwy.
- Infekcje dróg moczowych.
- Swędzenie w okolicy pochwy lub odbytu.
- Problemy ze skórą, w tym łuszczyca, wysypka lub wyprysk.
- Łupież, sucha łuszcząca się skóra lub trądzik dorosłych.
Inne objawy nie są jednak aż tak oczywiste, jednak i one mogą wskazywać na przerost candidy.
- Uczucie wyczerpania, chroniczne zmęczenie.
- Uczucie wzdęcia lub zaparcia.
- Problemy z trawieniem, takie jak biegunka, uporczywe gazy, zespół jelita drażliwego (IBS) i zgaga.
- „Ociężałość” umysłu i inne problemy poznawcze, wahania nastroju.
- Poważne sezonowe alergie.
- PMS, endometrioza lub nieregularne miesiączki.
Jest jeszcze jeden specyficzny symptom: silne zachcianki na słodycze i węglowodany proste. Często niekontrolowane „rzucanie się” na takie przekąski to nie łakomstwo, ale objaw jakiegoś braku w organizmie – w tym przypadku candida domaga się paliwa, gdyż jak wiadomo grzyby żywią się cukrami (zresztą nie tylko grzyby, bo np. komórki nowotworowe również).
Jak dochodzi do przerostu candidy?
Tzw. dobre bakterie w naszych jelitach zazwyczaj trzymają drożdże w ryzach. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zaburzyć ten stan i powodować niekorzystne namnażanie się grzybów:
- Przyjmowanie dużych ilości antybiotyków.
- Obecność w organizmie metali ciężkich.
- Spożywanie zbyt dużych ilości rafinowanego cukru i przetworzonej żywności.
- Za dużo alkoholu.
- Silny stres.
Co jeść, żeby zwalczać candidę?
Celem jest stworzenie takiego ekosystemu w jelitach, żeby grzyby nie miały warunków do nadmiernego rozmnażania.
- Ustabilizuj poziom cukru we krwi. W tym celu należy spożywać trzy posiłki i dwie przekąski każdego dnia plus ewentualnie dodatkową przekąskę wieczorną, jeśli jesteś typem sowy i siedzisz do późna. Ważne jest także zjedzenie śniadania w ciągu 30 minut od pobudki.
- Wybieraj odpowiednie owoce i węglowodany. Owoce o niskim IG będą zdecydowanie lepsze, niż te o wysokim IG, czyli jedz np. grejpfruty, borówkę amerykańską czy wiśnie zamiast ananasa czy jabłek. Pomocne może być również zastąpienie złożonych węglowodanów, takich jak chleb i makaron, węglowodanami o niskim IG (komosa, dziki ryż itd.) i skrobiowymi warzywami (bataty, dynia).
- Jedz niewielkie ilości sfermentowanych warzyw. Codzienne dodaj do posiłku trochę kiszonej kapusty lub ogórków kiszonych.
- Jedz warzywa kapustne. Warzywa takie jak brokuły, kapusta, jarmuż mają działanie alkalizujące i pomagają w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji (takich jak metale ciężkie), które przyczyniają się do przerostu candida. Można też dodawać małą ilość chlorelli lub spiruliny do koktajli, aby wspomóc naturalny proces detoksyfikacji organizmu.
- Stosuj probiotyki.
- Przebadaj się. Jeśli podejrzewasz u siebie candidę, możesz wykonać badanie laboratoryjne na obecność candida albicans.
Dieta Przyspieszająca Metabolizm
Można dostosować plan DPM dla potrzeb walki z kandydozą.
Faza 1. Skróć fazę 1. do jednego dnia i zastąp owoce z wysokim IG (jabłka, gruszki, ananasy) owocami o niskim IG znajdującymi się w liście fazy 3. ( jagody, czereśnie i grejpfruty itd).
Faza 2. Stosuj przez 3 dni fazę 2. i przynajmniej do jednego posiłku dodaj 2 łyżki kiszonej kapusty. Dobrze jest też pić herbatę I-Burn, ponieważ zawiera bioflawonoidy, które działają wyjątkowo antybakteryjne.
Faza 3. Niech trwa tradycyjnie 3 dni, jednak zamiast ziaren z listy jedz dziki ryż czy komosę i warzywa o wysokim IG typu batat, dynia, pasternak.