Dlaczego menu jest rozpisane na 7 dni, a nie na 14 dni?
Zgodnie z informacją na stronie sprzedażowej, przedmiotem sprzedaży jest gotowy jadłospis 7-dniowy, który należy stosować przez 14 dni (lub dłużej). Oznacza to, że 7-dniowe menu powtarzamy przez 2 tygodnie pod rząd. Oczywiście można by je przygotować w ten sposób, aby 2 tygodnie były zupełnie różnie, ale wówczas byłby trudniejszy do stosowania i bardziej skomplikowany logistycznie (2 różne listy zakupowe itd). Poza tym jadłospis na 14 dni byłby po prostu znacznie droższy, a ideą tego produktu było, aby był stosunkowo tani i przez to dostępny dla większej liczby osób.
Czy dania się powtarzają?
Tak, dania powtarzają się najczęściej 2 razy, czasem 3 razy. Mało kto w życiu codziennym ma możliwość gotowania codziennie innego obiadu, przeważnie gotujemy kilka porcji i jemy je przez 2-3 dni, i jadłospis to uwzględnia. Dieta byłaby dość uciążliwa i czasochłonna w stosowaniu, gdyby każdy dzień i posiłek był zupełnie inny, wiem też od klientów, że bardziej zależy im na łatwości i wygodzie, niż na dużym urozmaiceniu.
Poza tym, gdy już raz zrobimy jakieś danie, łatwiej jest je powtórzyć, niż uczyć się robienia nowego. Za drugim razem czujemy się też pewniej i możemy np. wprowadzać swoje modyfikacje, np. zastąpić warzywa innymi itp.
Dlaczego codziennie na śniadanie są jajka?
W diecie Metaboliczna Rewolucja je się dużo białka (szczególnie w planie B i C). Mamy do wyboru mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe lub grzyby.
Wiem z doświadczenia, że znaczna część osób bardzo (!) niechętnie je na śniadanie dania typowo mięsne czy rybne, szczególnie jeśli jest to wczesne śniadanie. Z kolei strączkowe w większych ilościach powodują wzdęcia i gazy.
W tej sytuacji jaja na śniadanie wydają się być „mniejszym złem”. Staram się też część białka w śniadaniach zastępować grzybami (patrz: jajecznica z pieczarkami) oraz soczewicą, która ze wszystkich strączkowych ma najmniejsze właściwości wzdymające.
Natomiast jeśli komuś nie odpowiadają jaja na śniadanie, zawsze może je zastąpić dowolnym białkiem z listy diety – zwierzęcym lub roślinnym.
Generalnie zawsze zachęcam, aby dopasowywać jadłospis do siebie – jeśli jakiś produkt nam nie odpowiada, zastępować go innym z danej kategorii – bardzo ważne jest, aby jedzenie nam smakowało.
Czy po przejściu z planu B do C muszę wykupić nowy jadłospis?
Plany B i C są to identyczne plany różniące się jedynie ilościami. Przechodząc z C na B wystarczy po prostu zmniejszyć niektóre posiłki zgodnie z planem posiłków.
Jeśli chodzi o jadłospisy Metabolicznej Rewolucji dostępne w sklepiku, wszystkie 3 plany są podobne, jeśli chodzi o zastosowane przepisy, nie są 3 zupełnie różne jadłospisy.
A co jeśli zmieniam plan B na A?
Różnice między planem A i B są większe, jest inny podział na części tygodnia, inne przekąski w 2. części tygodnia itd. Można samemu dostosować sobie jadłospis do planu A lub można kupić gotowy, jednak proszę wziąć pod uwagę, że jest on podobny (pod kątem przepisów) do planu B.
Czy trzeba ściśle trzymać się jadłospisu?
Nie trzeba, można zamieniać produkty na inne z danej kategorii, np. fasolę na cieciorkę, ryż brązowy na kaszę gryczaną itd. Ponieważ jest to jadłospis gotowy, a nie przygotowany na zamówienie, może się zdarzyć, że coś komuś nie będzie odpowiadało – w tej sytuacji można śmiało zamieniać produkty na inne zgodne z listą diety. Dopóki trzymamy się listy produktów i planu posiłków – dieta będzie skuteczna.
Zresztą w gotowym jadłospisie nie chodzi o to, żeby ściśle go odwzorowywać, lecz o to, żeby stosując go uczyć się diety i po jakimś czasie móc samej/samemu planować sobie posiłki.