Dieta śródziemnomorska to fenomen! 11 cech, które sprawiają, że jest wyjątkowa
Dieta śródziemnomorska uchodzi za jedną z najzdrowszych dieta świata, co niejednokrotnie potwierdziły badania. Została nawet wpisana na listę dziedzictwa UNESCO!
Tej diety nikt nie wymyślił, powstała „sama” – ludzie mieszkający od stuleci w basenie Morza Śródziemnego jedli to co udało się zebrać, wyhodować czy złowić. I czy to przypadek, że właśnie tam ma korzenie cywilizacja europejska wywodząca się ze starożytnej Grecji i Rzymu? Można przypuszczać, że dieta wraz z klimatem miały tu spore znaczenie.
Słowa „dieta” używam oczywiście w znaczeniu: sposób odżywiania się.
Cechy diety śródziemnomorskiej
Brak przetworzonych produktów
Ograniczenie spożycia przetworzonych produktów spożywczych, a zwłaszcza tych bogatych w sól i cukry. Dieta ta promuje świeże, lokalne składniki, które są bogate w naturalne substancje odżywcze, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze.
Umiarkowanie
Jest jedną z kluczowych cech diety śródziemnomorskiej. Oznacza to spożywanie pokarmów w umiarkowanych ilościach, bez przesadnego nadmiaru. Są ustalone pory posiłków i nie ma podjadania między nimi. Co prawda mieszkańcy krajów środziemnomorskich słyną z wieczornych biesiad, ale poprzedzone są one wielogodzinną przerwą w jedzeniu, a śniadanie następnego dnia jest symboliczne. Dieta śródziemnomorska polega na świadomym podejściu do jedzenia, spożywaniu posiłków w spokojny sposób, cieszeniu się nimi i słuchaniu swoich sygnałów głodu i sytości.
Picie alkoholu w umiarze
Po pierwsze – pijemy symbolicznie (lampka wina dziennie), a po drugie najbardziej korzystny rodzaj alkoholu, czyli wino czerwone, które jest bogate w polifenole, zwłaszcza resweratrol, który jest związany z różnymi korzyściami zdrowotnymi, w tym ochroną serca. Spożywanie go w umiarkowanych ilościach podczas posiłków może dodatkowo wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu, regulację ciśnienia krwi i poprawę ogólnego stanu zdrowia układu krążenia.
Zrównoważony styl życia
Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego od zawsze cenili relacje, wspólne biesiady, cieszenie się życiem. Dieta śródziemnomorska to nie tylko kwestia jedzenia, ale raczej taki ogólny sposób na życie, dbanie o siebie w kompleksowy sposób. Chodzi o to, żeby nie tylko dobrze jeść, ale też poruszać się regularnie, wysypiać, unikać stresu, spędzać czas z ludźmi, których lubimy. Można powiedzieć, że to lifestyle, który wspiera zarówno ciało, jak i umysł.
Aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu
Historycznie ludność zamieszkująca kraje śródziemnomorskie prowadziła bardzo aktywny trybu życia, m.in. pracując w rolnictwie. Codzienna aktywność fizyczna była tam integralną częścią kultury i jedną z rzeczy, która w połączeniu z odpowiednią dietą czyniła cuda i spowodowała, że o diecie śródziemnomorskiej usłyszał cały świat.
Produkty diety śródziemnomorskiej
Oliwa z oliwek jako podstawowy tłuszcz – oliwa króluje! Jest produkt lokalny, wyrabiany na miejscu i przez to dodawany dosłownie wszędzie. Stanowi podstawowy tłuszcz i dzięki czemu je się więcej tłuszczów roślinnych niż zwierzęcych. Np. w Hiszpanii nie smaruje się chleba masłem, lecz macza w oliwie. Można też piec na niej ciasto, np. czekoladowe ciasto oliwne.
Warzywa, nasiona roślin strączkowych, owoce, orzechy – produkty te dominują w diecie śródziemnomorskiej, znajdują się niemal w każdym posiłku! To absolutna podstawa.
Pieczywo pełnoziarniste i produkty zbożowe – przy czym warto zaznaczyć, że jedzone są w umiarkowanych ilościach i są raczej dodatkiem, niż podstawą żywienia. Czyli np. micha sałaty z dodatkami i do tego kromka chleba, a nie jak u nas – kilka kromek chleba z plasterkami szynki i pomidora.
Produkty nabiałowe – dieta śródziemnomorska bogata jest w sery i fermentowane produkty nabiałowe. Jaja spożywane są w ograniczonym zakresie jako alternatywa dla mięsa i ryb.
Ryby i owoce morza, białe mięso – w krajach basenu Morza Śródziemnego często jada się ryby i owoce morza, które oprócz białka dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 – eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA), które działają kardioprotekcyjne i sprzyjają prawidłowej pracy układu nerwowego. Spożywa się też białe mięso (drób).
Mniej czerwonego mięsa – w diecie śródziemnomorskiej czerwone mięso pojawia się rzadko, jadane jest w małych ilościach. Podstawę żywienia stanowią warzywa oraz ryby i białe mięso.
Z tych właśnie składników komponujemy dania proste dania: sałatki, pieczony drób czy ryby z warzywami lub strączkowymi.
Powiem Wam, że bardzo sobie cenię to, że kiedy jestem w Grecji czy w Hiszpanii bez problemu mogę zjeść praktycznie wszędzie danie z warzyw, np. w Grecji sałatkę horiatiki (zwaną u nas grecką), a w Hiszpanii enslada mixta – czyli sałata + pomidor + ogórek + oliwa. Mam nawet na blogu wpis podsumowujący, co jedliśmy na wakacjach Grecji.
Warto wiedzieć, że to właśnie dieta śródziemnomorska była podstawą powstania diety M. Montignaca, który był Francuzem.
A z kolei dieta Montignaca zainspirowała mnie do powstania diety Metaboliczny Montignac, która jest kompilacją metody Montignaca i Diety Przyspieszającej Metabolizm. Jest to metoda Montignaca, w której zostały użyte produkty z listy DPM – bo nakręcają metabolizm i jednocześnie wyeliminowane zostały te, które go potencjalnie spowolniają. Można więc powiedzieć, że jest to „podkręcony” Montignac.
A teraz z kolei przygotowuję produkt oparty na klasycznym Montignaku – zapraszam na listę zainteresowanych poniżej ⤵️⤵️⤵️