Czy masz swój SET POINT (ustaloną wagę)? I czy można go zmienić?
Czy nasz organizm na ustaloną wagę, poniżej której nie chce zejść? Uważa się, że tak i jest to tzw. set point – masa ciała, którą organizm utrzymywał przez dłuższy czas i przez to uznał za właściwą i dlatego będzie do niej dążył. To często jest ten moment, który zna wiele osób zrzucających zbędne kilogramy – waga się zatrzymuje i za nic nie chce ruszyć dalej. Przyjmuje się, że aby „ustawić” nowy set point, czyli nową masę ciała należy ją utrzymać przez ok. 9 miesięcy. Czy faktycznie istnieje coś takiego? Wg Haylie Pomroy, autorki Diety Przyspieszającej Metabolizm – owszem, występuje takie zjawisko jak set point, jednak w takim znaczeniu, że waga czasem staje w…
Dieta śródziemnomorska to fenomen! 11 cech, które sprawiają, że jest wyjątkowa
Dieta śródziemnomorska uchodzi za jedną z najzdrowszych dieta świata, co niejednokrotnie potwierdziły badania. Została nawet wpisana na listę dziedzictwa UNESCO! Tej diety nikt nie wymyślił, powstała „sama” – ludzie mieszkający od stuleci w basenie Morza Śródziemnego jedli to co udało się zebrać, wyhodować czy złowić. I czy to przypadek, że właśnie tam ma korzenie cywilizacja europejska wywodząca się ze starożytnej Grecji i Rzymu? Można przypuszczać, że dieta wraz z klimatem miały tu spore znaczenie. Słowa „dieta” używam oczywiście w znaczeniu: sposób odżywiania się. Cechy diety śródziemnomorskiej Brak przetworzonych produktów Ograniczenie spożycia przetworzonych produktów spożywczych, a zwłaszcza tych bogatych w sól i cukry. Dieta ta promuje świeże, lokalne składniki, które są…
Jadłospis diety Metaboliczny 🔥 Montignac
Metaboliczny Montignac to połączenie Diety Przyspieszającej Metabolizm i metody Montignaca. Jak powstała? Jest to metoda Montignaca, w której zostały użyte produkty z listy DPM – bo nakręcają metabolizm i jednocześnie wyeliminowane zostały te, które go potencjalnie spowolniają. Można więc powiedzieć, że jest to “podkręcony” Montignac. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej diecie – tutaj komplet informacji: Metaboliczny Montignac Metaboliczny Montignac – II faza, czyli jak utrzymać efekty diety Metaboliczny Montignac – przepisy, jadłospis Pakiet Metaboliczny Montignac w blogowym sklepie Przygotowałam dla Was propozycję jadłospisu modułowy oparty na przepisach z bloga (większość z nich pasuje do diety z niskim IG). Modułowy – czyli elastyczny – taki w którym samodzielnie wybiera się z dostępnych…
Jadłospis 7-dniowy klasycznego Montignaca
Być może wiesz o tym, że jakiś czas temu opracowałam dietę Metaboliczny Montignac (tutaj szczegóły) poprzez dopasowanie zasad Diety Przyspieszającej Metabolizm do klasycznej metody Montignaca. Ostatnio przyszło mi też do głowy, że być może są osoby zainteresowane klasyczną wersją diety Montignaca zawierającą nabiał i ciut mniej restrykcji. Dlatego przygotowałam właśnie takie menu tygodniowe. Sama tę metodę z sukcesem stosowałam, więc z czystym sumieniem polecam. Jest to dieta, na której je się produkty z niskim IG i są 2 rodzaje posiłków: węglowodanowe i tłuszczowe. Nie łączy się tłuszczów z węglowodanami w jednym posiłku, aby uniknąć gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Zobacz także mój artykuł: Jak schudnąć 5 kg na diecie Montignaca. JADŁOSPIS 7-DNIOWY KLASYCZNEGO MONTIGNACA…
10 ciekawostek na temat diety z niskim IG
Jeśli jesteś ze mną dłużej, to na pewno wiesz, że oprócz Diety Przyspieszającej Metabolizm jestem również fanką diet z niskim Indeksem Glikemicznym, czyli nie przekraczającym ok. 50, co – mówiąc w skrócie – pozwala zachować odpowiedni poziom cukru we krwi (w konsekwencji w zdrowy sposób zrzucać zbędne kilogramy lub trzymać wagę). To fascynujące, że w świecie, gdzie rządzą kalorie, istnieją diety, w których kalorii w ogóle się nie liczy i nie są one ważne. Może mało kto zna (na razie) DPM, lecz praktycznie każdy słyszał o diecie z niskim IG, jak choćby o metodzie Montignaca. Być może kojarzysz też moją kompilację Montignaca i Diety Przyspieszającej Metabolizm o nazwie Metaboliczny Montignac, a jeśli…
Co to jest NEAT i jak może ci pomóc?
Czym jest ten tajemniczy NEAT? Otóż jest to nasza aktywność, fizyczna która NIE JEST ani treningiem, ani czynnościami życiowymi typu spanie czy jedzenie. To skrót z angielskiego: Non Exercise Activity Thermogenesis. Do NEAT można zaliczyć np. chodzenie, sprzątanie, wyprowadzenie psa, pisanie, śpiewanie itd. Czyli całą spontaniczną aktywność fizyczną. NEAT odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o naszą wagę, zdrowie i samopoczucie. Jeśli nie ćwiczymy, nie trenujemy – to nasza JEDYNA aktywność. Przy siedzącym trybie życia, pracy przy komputerze może być tak, że w ciągu dnia nie ruszamy się prawie wcale. Skutki tego mogą być opłakane – wzrost wagi, spadek kondycji, gorsze samopoczucie, a nawet poważne dolegliwości i choroby. Jak zatem zwiększyć swój codzienny NEAT? w…
7 czynności, które poprawią Twój metabolizm
Nie tylko dieta i ćwiczenia mają wpływ na nasz metabolizm, czasem czujemy, że przydałoby nam się coś ekstra dla poprawy zdrowia, samopoczucia czy jakości życia. Wspomagacze sukcesu, które dziś proponuję są częścią diet burn, jednak warto z nich korzystać na każdej diecie, a także poza dietą w życiu codziennym. To są te małe rzeczy, które robią różnicę. 1. Kąpiel w soli Epsom Bardzo prosty i przyjemny sposób na detoks – wystarczy 20 minut kąpieli, aby wchłonąć przez skórę magnez, który odtruwa, wspomaga układ nerwowy i łagodzi skurcze. Więcej o korzystaniu soli Epsom Sól Epson można kupić w drogerii, w aptece, sklepie zielarskim lub – co bardziej się opłaca – przez internet, np.…
Meal Prep – 6 powodów, dla których warto planować posiłki
Powiem Ci szczerze, że tak jak lubię improwizację w kuchni, tak coraz bardziej doceniam planowanie posiłków, czyli tzw. Meal Prep (z angielskiego Meal Preparation = przygotowywanie posiłków). Zakupiłam kilka książek na ten temat i eksperymentuję z zasadami. Na czym to polega? Oczywiście zasady planowania posiłków należy dopasować do siebie i swojego stylu życia, jednak tak ogólnie chodzi o: Planowanie posiłków Pierwszym krokiem jest zaplanowanie posiłków na cały tydzień. Znika odwieczny problem: co dziś na obiad? Zakupy spożywcze Kolejnym krokiem jest zrobienie listy zakupów i kupienie wszystkich składników potrzebnych do przygotowania posiłków na cały tydzień. Z dobrze przygotowaną listą można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Przygotowanie posiłków Przygotowujemy kilka dań naraz i dzielimy je na…
Moja opinia o diecie na hormony po 6 tygodniach stosowania
Rezultaty, wrażenia, ulubione dania Tydzień temu zaproponowałam: Jadłospis diety regulującej hormony i spalającej tłuszcz (menopauza i PMS). Dziś z kolei podzielę się z Tobą moimi osobistymi przemyśleniami i ulubionymi daniami tej diety po 6 tygodniach jej stosowania. Tę opinię spisałam już jakiś czas temu dla czytelników newslettera i teraz jestem sobie za to wdzięczna, bo nie pamiętałabym tylu szczegółów. A dzięki zanotowaniu tych wrażeń mogę podzielić się nimi z szerszą publicznością. Jeśli nie znasz tej diety idealnej na menopauzę i PMS – zapraszam do lektury 👉 Dieta regulująca hormony i spalająca tłuszcz 👈 PO CO JA TO ROBIĘ? Wcześniej stosowałam, z przerwami oczywiście, Dietę Przyspieszającą Metabolizm i przy okazji wyjaśnię pewną…
11 porad, jak oszczędzać na zakupach
Wszyscy widzimy, co się dzieje z cenami i chyba nie ma nawet sensu tego komentować… Skupmy się na tym, na co mamy wpływ. Te same pieniądze można wydać lepiej lub gorzej. Przy konsekwentnym przestrzeganiu kilku zasad można trochę zaoszczędzić. 1. Główna zasada oszczędności to planowanie posiłków, najlepiej z dużymi zakupami z listą w ręku raz w tygodniu. Sprawunki są wtedy bardziej przemyślane, a nie chodząc do sklepu zbyt często, kupuje się mniej niepotrzebnych produktów, które „wpadną nam w oko”, gdy chodzimy między półkami. Kiedy jesteśmy na diecie, czujemy się niejako do tego zobligowani do skrupulatnego planowania co zjemy, jednak na co dzień również warto wprowadzić takie rozwiązanie. Można przyjąć następujący schemat: piątek – planowanie posiłków sobota…