Przepisy

Owsiane mini tortille

Tortille składające się wyłącznie z mąki owsianej, soli i wody mogą stanowić ciekawe urozmaicenie 1. i 3. fazy. Można je jeść jako pieczywo. 

Danie diety przyspieszającej metabolizm. Dozwolone w 1. i 3. fazie. Składniki na 4 porcje w fazie 1. i 8 porcji w fazie 3.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki owsianej (lub dokładnie zmielonych płatków owsianych),
  • 1/2 łyżeczki soli,
  • 1/2 szklanki ciepłej wody.
  1. Do mąki z solą stopniowo wlewać wodę, jednocześnie mieszając ciasto widelcem.
  2. Wyrobić ciasto dłońmi, dodając ok. 1/4 szklanki wody lub ciut więcej, gdyby było zbyt twarde. Ciasto ma mieć konsystencję zbliżoną do plasteliny.
  3. Podzielić na 8 części, uformować z nich kule, przykryć mokrą ściereczką i odstawić na 10 minut. Ja je dodatkowo schłodziłam w lodówce.
  4. Każdą kulę rozwałkować na placek o średnicy ok. 20 cm – tak zaleca autorka przepisu i tak u niej to wygląda. Moje ciasto nie dało się aż tak cienko rozwałkować, być może zależy to od rodzaju mąki, a być może autorka obficie posypywała stolnicę mąką, czego ja nie chciałam robić, żeby nie przekroczyć ilości 2 szklanek mąki. Ostatecznie rozwałkowałam ciasto na mniejsze części i wykrawałam szklanką mini tortille. Są grubsze niż tradycyjne tortille.
  5. Tortille smażyć na dobrze rozgrzanej, suchej patelni, z obu stron po 2-3 minuty.
  6. Upieczone placki przekładać na talerz i przykrywać ściereczką.

Przepis pochodzi ze strony smakolykialergika.pl.

Mój komentarz:
Zamiast dużych ośmiu tortilli zrobiłam wiele małych (więcej niż widać na zdjęciu), jednak ilość nie ma znaczenia: po prostu podziel upieczone tortille na 4 części – 1/4 całości to jedna porcja dla fazy 1., a 1/8 całości to porcja dla fazy 3.

Zazwyczaj mielę płatki owsiane, ale tym razem po raz pierwszy w życiu kupiłam mąkę owsianą, wysokobiałkową marki Bio Planet (9,5 zł za 1 kg).

Tortille mają – a jakże by inaczej – intensywny owsiany smak i zyskują na smaku jedzone z dodatkami. W 1. fazie można je jeść np. z sosem mięsno-pomidorowym i nie widzę przeciwwskazań, żeby podawać je na słodko na śniadanie, np. oprószone ksylitolem i cynamonem, z owocami. W 3. fazie będą idealnie pasować do humusu, masła migdałowego czy innych 3-fazowych smarowideł.

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *