Zasady diety

3 częste pytania o wielkość porcji na diecie

Są takie pytania o dietę przyspieszającą metabolizm, które dostaję naprawdę często, ostatnio chyba nawet się nasiliły. Dlatego chcę zbiorczym wpisem rozwiać wszelkie wątpliwości. Wszystkie te pytania dotyczą wielkości porcji.

Zobacz także:

Czy porcja 1 szklanka / 1,5 szklanki np. kaszy to porcja na cały dzień?

Kiedy otrzymałam to pytanie po raz pierwszy, osłupiałam. Głównie dlatego, że w głowie nie mieściło mi się, że można tak pomyśleć. Po pierwsze, informacja o tym, że jest to porcja na jeden posiłek jest zamieszczona dosłownie wszędzie –  w pdf-owych ściągawkach porcji oraz w każdym jadłospisie.

Po drugie – i chyba bardziej istotne – skąd pomysł, że na diecie poprawiającej metabolizm się głoduje? Bo jednak szklanka ugotowanej kaszy na cały dzień to porcja głodowa (1/3 szklanki, czyli jakieś 2 łyżki do posiłku). Zadając to pytanie z góry znam odpowiedź – to pomysł i przyzwyczajenie zaczerpnięte z dobrze nam znanych diet niskokalorycznych. Przyzwyczajenie to jest silne, że czytelnicy nawet widząc czarno na białym informację, że jest to porcja na jeden posiłek, wolą na wszelki wypadek zapytać. Bo jak to tak – tyle jeść i chudnąć? Tymczasem właśnie takiej ilości pożywienia potrzebuje nasz metabolizm, żeby ruszyć z kopyta – polecam tekst Im więcej zjesz, tym więcej schudniesz. Jak to możliwe?

Podsumowując: w diecie przyspieszającej metabolizm nie ma porcji dziennych, wszystkie podane wielkości porcji dotyczą jednego posiłku. 

Czy szklanka ryżu/kaszy dotyczy produktu surowego czy ugotowanego?

Zawsze ugotowanego. W przypadku płatków owsianych należy przyjąć założenie, że po namoknięciu wodą czy ugotowaniu podwajają objętość, czyli aby uzyskać szklankę płatków ugotowanych trzeba użyć pół szklanki płatków suchych.

Jeśli chodzi jednak o pozostałe ziarna, np. ryż brązowy czy pęczak, to nie ma żadnych wskazówek, ile suchego produktu odpowiada ilości produktu ugotowanego, zresztą byłoby to trudne, bo każdy produkt, w zależności od producenta, pęcznieje inaczej. Dlatego dla ułatwienia sobie życia proponuję ugotować duży garnek kaszy lub ryżu, a następnie odmierzać porcje szklankami. Można również te porcje zamrozić, co pozwoli zaoszczędzić czas, ponieważ nieprzetworzone ziarna gotują się dość długo.

Jaką pojemność powinna mieć szklanka?

Dieta powstała w USA, a amerykańska szklanka ma 237 ml. W zasadzie można używać dowolnej szklanki o pojemności 240-250 ml. Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia, kilka ml produktu w tę czy wewtę nie robi żadnej różnicy. Skuteczność diety przyspieszającej metabolizm opiera się na całości stosowania zaleceń (5 posiłków, picie wody, przestrzeganie faz itd), a nie na aptekarskiej dokładności w odmierzaniu produktów.

Dostałam też ostatnio ciekawe pytanie a propos odmierzania szklanką warzyw:

Miara „szklanka” przy warzywach jest niezbyt szczęśliwa. Wolałbym info np. 250 g marchewki zamiast szklanka marchewki. Jak powinienem przyjąć wagę szklanki? 250g?

Nie ważymy warzyw na tej diecie, bo naprawdę nie ma takiej potrzeby. Nie ma żadnego znaczenia czy zjemy np. 250 czy 350 g marchwi. Szklanka wyznacza pewną orientacyjną objętość, nie chodzi o o to, by zjeść dokładnie określoną ilość warzyw, lecz o to, by tych warzyw spożywać naprawdę sporo.

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *