Produkty,  Zasady diety

Dlaczego soki nie są dozwolone na diecie?

To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań – czy na diecie przyspieszającej metabolizm można pić soki? Odpowiedź może wiele osób zaskoczyć – nie. Nie można. Dlaczego, skoro są takie zdrowe?

Niestety, kiedy wyciskamy z owocu jego “esencję”, to jest to przede wszystkim cukier (fruktoza), która bardzo szybko trafia do krwiobiegu, co zmusza nasz organizm do magazynowania go w postaci komórek tłuszczowych, niwecząc nasze plany zrzucenia wagi. To samo zjawisko występuje w przypadku suszonych owoców. Natomiast kiedy zjadamy cały świeży owoc, fruktoza dzięki zawartemu w nim błonnikowi i innym składnikom, wchłania się znacznie wolniej.

Nawet wtedy kiedy nie jesteśmy na diecie, warto nie przesadzać ze spożywaniem soków owocowych, jedna szklanka dzienne w zupełności wystarczy. Wynika to z tego, że fruktoza w zbyt dużych ilościach prowadzi do stłuszczenia wątroby.

A co z sokami z warzyw – czy można  je stosować na diecie? Również nie, bo co prawda skład takiego soku będzie lepszy od soku owocowego, ale zupełnie niepotrzebnie odrzucamy części warzywa, które są mega korzystne dla metabolizmu.

Soków co prawda pić nie warto, ale za to możemy rozkoszować się tzw. smoothie czy koktajlami z całych zmiksowanych owoców i warzyw, na przykład:

  • jabłko + kiwi + szpinak (faza 1.)
  • pomarańcza + marchew (faza 1.)
  • gruszka + ananas + jarmuż (faza 1.)
  • truskawki + arbuz + pomidor (faza 1.)
  • brzoskwinie + jagody (faza 1. i 3.)
  • brzoskwinie +  awokado (faza 3.)
  • jeżyny + maliny + mleko kokosowe (faza 3.)

Pobierz bezpłatnego e-booka

Print Friendly, PDF & Email

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 8 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *