Psyche,  Zasady diety

Jedzenie na poprawę nastroju

Za nami długie zimne miesiące, do wiosny pewnie jeszcze chwila, w związku z czym wiele osób odczuwa obniżenie nastroju. Tymczasem wybierając odpowiednie produkty i jedząc w odpowiedni osób możemy z powodzeniem wpływać na nasz nastrój. H. Pomory, autorka diety przyspieszającej metabolizm twierdzi nawet, że można w ten sposób zmienić chemiczną strukturę mózgu i sprawdzić, że poczujemy się lepiej.

Co więc jeść, żeby zachować dobry humor? Są to uniwersalne porady, niekoniecznie dla osób na diecie.

Pomarańcze

Kiedy dopada Cię chandra, sięgnij po pomarańczę. Między innymi dlatego, że zawarta w niej witamina C, radzi sobie z kortyzolem – hormonem stresu.

Szpinak

Nasz mózg potrzebuje witaminy B m.in. do produkcji serotoniny i dopaminy. Szpinak w nią obfituje.

Orzechy brazylijskie

Jeden orzech brazylijski dostarcza dziennej dawki selenu – minerału, który poprawia nastrój i przeciwdziała depresji. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością – kilka wystarczy. Selen znajdziesz również w owocach morza, mięsie i drobiu.

Wołowinę

Bogata w żelazo, wzmacnia czerwone krwinki, które transportują tlen do wszystkich części ciała, w tym do mózgu. Bez odpowiedniej ilości żelaza nie będziemy dobrze spać czy też być w stanie skoncentrować się. Alternatywa dla wegetarian i wegan: soczewica i czarna fasola.

Pomogą również regularne posiłki.

Nie tylko to, co jemy, ale także sposób w jaki to robimy wpływa na nasze samopoczucie. Dobre nawyki na pewno zaprocentują.

Śniadania

Z badań wynika, że osoby, które jedzą śniadania mają w ciągu dnia więcej energii i czują się szczęśliwsze od tych, które rezygnują z tego posiłku. Idealne śniadanie – uwaga, kiedy już zakończyliśmy dietę i podtrzymujemy rezultaty – powinno składać się z tzw. wielkiej trójki, czyli z białka, zdrowych tłuszczy i dobrych węglowodanów. Może to być np. owsianka z owocami i orzechami lub kanapka z chleba esseńskiego z jajkiem i pomidorem.

Przekąski

Skoki poziomu cukru we krwi powodują również huśtawkę nastrojów. Aby zapobiec jednemu i drugiemu trzeba jeść dwie przekąski dziennie, rano i popołudniu.  Może to być garść orzechów, owoc czy jajko na twardo.

Dobre węglowodany

Badania wykazały, że już po 2 tygodniach diety niskowęglowodanowej pojawia się uczucie zmęczenia i brak siły do ćwiczeń. Dokładnie przeciwnie działają węglowany zawarte z owocach, warzywach i pełnych ziarnach. W połączeniu z proteinami pobudzają mózg do produkcji hormonu szczęścia – serotoniny.

Zobacz także: Stres – zwalczaj go dietą

A jak to wygląda u Was – zauważacie u siebie pogorszenie nastroju zimą?

Tekst powstał na podstawie materiałów ze strony H. Pomroy.

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *