Zasady diety

Ciąża i karmienie piersią a szybki metabolizm

Czy można stosować dietę przyspieszającą metabolizm w czasie ciąży i karmienia piersią? I tak, i nie. Można ją stosować w zmienionej formule, dostosowanej do aktualnych potrzeb organizmu, za zgodą lekarza.

Jeśli jesteś w ciąży

W ciąży nie można się odchudzać – to jasne. Jednak zdrowe i wysokiej jakości nieprzetworzone jedzenie, jakie je się podczas diety przyspieszającej metabolizm jest jak najbardziej wskazane. Dla przyszłej mamy i jej dziecka idealna będzie faza 3. diety obfitująca w zdrowe tłuszcze (świetne dla rozwoju mózgu dziecka) oraz w warzywa, proteiny i owoce. Jak najbardziej korzystna będzie też zasada odstawienia kofeiny, alkoholu, pszenicy, cukru, soi i kukurydzy.

Dodatkowo w trakcie trwania ciąży zalecane jest zwiększenie ilości protein. Do porcji 12o g (porcja na jeden posiłek) należy dodać:

  1. trymestr: + 60 g dziennie,
  2. trymestr: + 80 g dziennie,
  3. trymestr: + 100 g dziennie.

Na przykład pojedyncza pierś kurczaka z grilla o wadze 100 g zawiera ok. 25 g białka.

Dodam jeszcze, że dla mnie ciąże stały się początkiem może nie tyle końca (choć czasem tak myślałam), ale kilkuletniego okresu walki z niechcianą wagę i żałuję, że nie znałam wtedy sposobu odżywania, który by mnie przed tym uchronił.

Jeśli karmisz piersią

Tutaj zasady nie są aż tak restrykcyjne. Wg autorki diety można stosować fazy diety przyspieszającej metabolizm z jedną znacząca różnicą – owoce powinno się jeść 5 razy dziennie, także w fazie nr 2., w której należy wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym (np. jagody, wiśnie, brzoskwinie). W przypadku, gdy nastąpi jakiekolwiek zmniejszenie laktacji, trzeba przestawić się na owoce o wysokim IG, takie jak np. jabłka, gruszki, mango itd.
H. Pomroy zaleca takie postępowanie swoim karmiącym klientkom, ponieważ owoce nakręcają laktację i pozytywnie wpływają na jakość mleka. A mi kilka lat temu mówiono, że specjalna herbatka składająca się głównie z glukozy. Koszmarny, słodki ulepek. Brrrrr….

Tekst powstał na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.

Zobacz także: Jadłospis dla kobiety karmiącej

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Print Friendly, PDF & Email

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 8 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.