Metaboliczny Montignac – II faza, czyli jak utrzymać efekty diety
Cytat nr 1: Te same przyczyny powodują te same skutki.
Cytat nr 2.: Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. Hipokrates
To wszystko, co pisałam wcześniej o diecie Montignaca, dotyczyło fazy I, czyli fazy tracenia zbędnych kilogramów. Jest jednak w tej diecie także faza II, która służy stabilizacji osiągniętej wagi (tak swoją drogą, w tej fazie też się chudnie, tyle że wolniej). Chyba nikt nie chce odzyskać zbędne kilogramy zaraz po ich stracie, a tak stanie się, jeśli od razu rzucimy się na węglowodany z wysokim IG.
➡ Pakiet Metaboliczny Montignac już w sprzedaży ⬅
Faza II metody Montignaca
Jest ona naturalnym przedłużeniem fazy I – można jeść produkty o IG nie wyższym niż 60. Tak naprawdę ten etap nie jest żadną dietą. Teraz najważniejsze jest, żebyś odżywiać się według zasad, których nauczyliśmy się w pierwszym etapie. Dania główne mogą być bogatsze, nie trzeba również rezygnować z deseru – ważne jest tylko, abyś posiłki komponować z produktów o IG poniżej 60. Można pozwolić sobie na więcej luzu.
Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że Montignac po pewnym czasie tak wchodzi w krew, że nie czujemy, że jesteśmy na diecie. Jest tak duży wybór dań, które można jeść (wiele z nich jest „normalnych” – w sensie pasują do diety, choć nie powstały z myślą o niej) i fakt, że nie trzeba kurczowo trzymać się wielkości porcji sprawia, że Montignac staje się po prostu stylem jedzenia na co dzień.
Podstawowe zasady II fazy to:
- tylko produkty o niskim IG (do 60),
- nie łączymy węglowodanów z tłuszczami,
- chleb tylko do śniadania,
- nie jemy cukru, miodu, słodzonych dżemów i słodyczy,
- dopuszczalne słodziki: ksylitol, erytrol, stewia,
- owoce nadal zjada jemy tylko na czczo,
- nie pijemy do posiłku ponieważ rozcieńcza to soki trawienne i pogarsza wchłanianie,
- pij słabą lub bezkofeinową kawę lub słabą herbatę,
- dopuszczalne są desery ze składników o IG poniżej 60,
- będąc poza domem jako deser wybieraj truskawki, maliny, jagody, musy owocowe, ciasta czekoladowe bezmączne, od czasu do czasu można pozwolić sobie na sorbet, lody, bitą śmietanę,
- alkohol nigdy na pusty żołądek – zawsze po posiłku tłuszczowym, najlepsze będzie wino wytrawne (Monignac, jako rodowity Francuz wprowadza ograniczenie: do pół litra wina dziennie 😄 ).
Nabiał
Jak wiecie, klasyczny Montignac dopuszcza nabiał (odtłuszczony do posiłków węglowodanowych i pełnotłusty do posiłków tłuszczowych), z kolei w Metabolicznym Montignacu nie występuje żaden nabiał – dla szybszych efektów.
Myślę jednak, że jeśli ktoś chce, można wrócić do niego w II fazie. Stopniowo i w małych ilościach, żeby uniknąć rewolucji żołądkowych. Najkorzystniejszy będzie nabiał ekologiczny. I koniecznie obserwować, czy nie zmienia się waga lub samopoczucie czy cera. Odradzam jedynie nabiał odtłuszczony ze względu na niedobre proporcje laktozy i cukru.
Robienie odstępstw
Od czasu do czasu można sięgać po „złe” węglowodany, ale zawsze trzeba je zrównoważyć produktami o bardzo niskim IG, takimi jak np. soczewica zielona, ogórek, kapusta, sałata itd.
Od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na zjedzenie części posiłku o wysokim indeksie glikemicznym (cukier, biała mąka, ziemniaki), jednak trzeba to traktować jako rzadkie odstępstwo, które powinno się dokładnie zaplanować i jakoś zrekompensować – na przykład powracając podczas następnego posiłku do fazy pierwszej.
Jeśli jednak zbyt często będziesz ulegać pokusie i zauważysz, że waga niebezpiecznie idzie w górę – wróć na tydzień do I fazy. Dla regularnej pracy trzustki (wydzielającej insulinę) trzy posiłki dziennie wystarczają.
Przykłady posiłków z odstępstwami
Odstępstwo – zaznaczone tłustym drukiem.
Produkt o niskim IG obniżający IG całego posiłku – zaznaczone kursywą.
Na wzór francuskich zwyczajów obiadowych podaję przykłady posiłków 2-daniowych z deserem. Może być to oczywiście samo danie-odstępstwo + neutralizator (np. pierogi i sałata).
***
Zupa jarzynowa
Porcja pizzy
Sałata zielona
Kompot z jabłek słodzony ksylitolem
***
Sałatka z pomidorów i fasoli
Pyzy z mięsem
Miks sałat
Kawałek czekolady min. 70% kakao
***
Zupa krem z pomidorów
Pierogi ruskie
Kapusta pekińska
Maliny
***
Zupa kalafiorowa
Kotlet schabowy
Soczewica zielona
Surówka z kapusty kiszonej
Mus czekoladowy (70% kakao)
***
Rosół z makaronem
Pierś kurczaka pieczona
Pure z kalafiora
Surówka z pomidorów i papryki
Borówka amerykańska
***
Sałatka grecka
Łosoś pieczony
Fasolka szparagowa zielona
Szarlotka z bitą śmietaną
***
Kapuśniak
Indyk pieczony
Pure z kalafiora
Sałata zielona
Tort czekoladowy
***
Montignac radzi: „Jeśli nieznacznie przytyłeś, mogło się tak stać z dwóch powodów: Twoja trzustka nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego progu tolerancji i wykazuje wielką wrażliwość na choćby najmniejszy wzrost stężenia cukru we krwi albo zbyt często pozwalasz sobie na robienie odstępstw. Musisz wówczas podwoić czujność, a przede wszystkim stosować zasady FAZY I tak często, jak tylko to możliwe.”
Cokolwiek się wydarzy, prawdziwym strażnikiem Twojego sposobu odżywiania będzie wskazówka na wadze.
Michel Montignac