Po diecie,  Zasady diety

Metaboliczny Montignac – II faza, czyli jak utrzymać efekty diety

Cytat nr 1: Te same przyczyny powodują te same skutki.

Cytat nr 2.: Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę. Hipokrates

To wszystko, co pisałam wcześniej o diecie Montignaca, dotyczyło fazy I, czyli fazy tracenia zbędnych kilogramów. Jest jednak w tej diecie także faza II, która służy stabilizacji osiągniętej wagi (tak swoją drogą, w tej fazie też się chudnie, tyle że wolniej). Chyba nikt nie chce odzyskać zbędne kilogramy zaraz po ich stracie, a tak stanie się, jeśli od razu rzucimy się na węglowodany z wysokim IG.

 ➡ Pakiet Metaboliczny Montignac już w sprzedaży ⬅

Faza II metody Montignaca

Jest ona naturalnym przedłużeniem fazy I – można jeść produkty o IG nie wyższym niż 60. Tak naprawdę ten etap nie jest żadną dietą. Teraz najważniejsze jest, żebyś odżywiać się według zasad, których nauczyliśmy się w pierwszym etapie. Dania główne mogą być bogatsze, nie trzeba również rezygnować z deseru – ważne jest tylko, abyś posiłki komponować z produktów o IG poniżej 60. Można pozwolić sobie na więcej luzu.

Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że Montignac po pewnym czasie tak wchodzi w krew, że nie czujemy, że jesteśmy na diecie. Jest tak duży wybór dań, które można jeść (wiele z nich jest „normalnych” – w sensie pasują do diety, choć nie powstały z myślą o niej) i fakt, że nie trzeba kurczowo trzymać się wielkości porcji sprawia, że Montignac staje się po prostu stylem jedzenia na co dzień.

Podstawowe zasady II fazy to:

 • tylko produkty o niskim IG (do 60),
 • nie łączymy węglowodanów z tłuszczami,
 • chleb tylko do śniadania,
 • nie jemy cukru, miodu, słodzonych dżemów i słodyczy,
 • dopuszczalne słodziki: ksylitol, erytrol, stewia,
 • owoce nadal zjada jemy tylko na czczo,
 • nie pijemy do posiłku ponieważ rozcieńcza to soki trawienne i pogarsza wchłanianie,
 • pij słabą lub bezkofeinową kawę lub słabą herbatę,
 • dopuszczalne są desery ze składników o IG poniżej 60,
 • będąc poza domem jako deser wybieraj truskawki, maliny, jagody, musy owocowe, ciasta czekoladowe bezmączne, od czasu do czasu można pozwolić sobie na sorbet, lody, bitą śmietanę,
 • alkohol nigdy na pusty żołądek – zawsze po posiłku tłuszczowym, najlepsze będzie wino wytrawne (Monignac, jako rodowity Francuz wprowadza ograniczenie: do pół litra wina dziennie 😄 ).

Nabiał

Jak wiecie, klasyczny Montignac dopuszcza nabiał (odtłuszczony do posiłków węglowodanowych i pełnotłusty do posiłków tłuszczowych), z kolei w Metabolicznym Montignacu nie występuje żaden nabiał – dla szybszych efektów.

Myślę jednak, że jeśli ktoś chce, można wrócić do niego w II fazie. Stopniowo i w małych ilościach, żeby uniknąć rewolucji żołądkowych. Najkorzystniejszy będzie nabiał ekologiczny. I koniecznie obserwować, czy nie zmienia się waga lub samopoczucie czy cera. Odradzam jedynie nabiał odtłuszczony ze względu na niedobre proporcje laktozy i cukru.

Robienie odstępstw

Od czasu do czasu można sięgać po „złe” węglowodany, ale zawsze trzeba je zrównoważyć produktami o bardzo niskim IG, takimi jak np. soczewica zielona, ogórek, kapusta, sałata itd.

Od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na zjedzenie części posiłku o wysokim indeksie glikemicznym (cukier, biała mąka, ziemniaki), jednak trzeba to traktować jako rzadkie odstępstwo, które powinno się dokładnie zaplanować i jakoś zrekompensować – na przykład powracając podczas następnego posiłku do fazy pierwszej.

Jeśli jednak zbyt często będziesz ulegać pokusie i zauważysz, że waga niebezpiecznie idzie w górę – wróć na tydzień do I fazy. Dla regularnej pracy trzustki (wydzielającej insulinę) trzy posiłki dziennie wystarczają.

Przykłady posiłków z odstępstwami

Odstępstwo – zaznaczone tłustym drukiem.
Produkt o niskim IG obniżający IG całego posiłku – zaznaczone kursywą.

Na wzór francuskich zwyczajów obiadowych podaję przykłady posiłków 2-daniowych z deserem. Może być to oczywiście samo danie-odstępstwo + neutralizator (np. pierogi i sałata).

***

Zupa jarzynowa
Porcja pizzy
Sałata zielona
Kompot z jabłek słodzony ksylitolem

***

Sałatka z pomidorów i fasoli
Pyzy z mięsem
Miks sałat
Kawałek czekolady min. 70% kakao

***

Zupa krem z pomidorów
Pierogi ruskie
Kapusta pekińska
Maliny

***

Zupa kalafiorowa
Kotlet schabowy
Soczewica zielona
Surówka z kapusty kiszonej
Mus czekoladowy (70% kakao)

***

Rosół z makaronem
Pierś kurczaka pieczona
Pure z kalafiora
Surówka z pomidorów i papryki
Borówka amerykańska

***

Sałatka grecka
Łosoś pieczony
Fasolka szparagowa zielona
Szarlotka z bitą śmietaną

***

Kapuśniak
Indyk pieczony
Pure z kalafiora
Sałata zielona
Tort czekoladowy

***

Montignac radzi: „Jeśli nieznacznie przytyłeś, mogło się tak stać z dwóch powodów: Twoja trzustka nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego progu tolerancji i wykazuje wielką wrażliwość na choćby najmniejszy wzrost stężenia cukru we krwi albo zbyt często pozwalasz sobie na robienie odstępstw. Musisz wówczas podwoić czujność, a przede wszystkim stosować zasady FAZY I tak często, jak tylko to możliwe.”

Cokolwiek się wydarzy, prawdziwym strażnikiem Twojego sposobu odżywiania będzie wskazówka na wadze. 
Michel Montignac


 ➡ Pakiet Metaboliczny Montignac już w sprzedaży ⬅

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *