Zasady diety

Masz problemy z tarczycą? Jest specjalna wersja diety dla Ciebie

Kiedy tarczyca niedomaga, zrzucanie zbędnych kilogramów może stać się trudne, nawet gdy wszystko robisz jak trzeba. Na szczęście metabolizm można podkręcić także przy problemach z tarczycą, stosując odpowiednio dobrane produkty bogate w selen i jod. Są to rady dla osób, u których większe problemy z tarczycą jeszcze się nie pojawiły, ale są możliwe (obciążenia genetyczne itd.)

Zjedz przynajmniej jeden z tych produktów dziennie

Złota lista produktów wspomagających tarczycę to:

  • tuńczyk,
  • jaja (koniecznie z rolnictwa ekologicznego) ,
  • wysokiej jakości wołowina – od krów karmionych trawą (nie paszą),
  • grzyby shitake,
  • fasola “czarne oczko”.

Dobrze byłoby, aby – stosując dietę przyspieszającą metabolizmraz dzienne zjeść jeden z produktów z tej listy. Adekwatnie do fazy, czyli całe jaja w 3. fazie, tuńczyk i wołowina w każe fazie, fasola w 1. i 3. fazie.

Z zakupem tuńczyka (może być z puszki) i jaj nie będzie najmniejszego problemu, jednak zdobycie odpowiedniej wołowiny może być nie lada wyzwaniem, chyba że mamy dostęp do sprawdzonych hodowców tego gatunku mięsa.

Z kolei grzyby shitake i fasolę “czarne oczko” najlepiej kupić przez internet, przy czym najkorzystniejsze ceny mają sklepy internetowe na Allegro. To jednak nie wszystkie zalecane produkty, poniżej wymienię jeszcze kilka.

Jedz suszone śliwki w 1. fazie

Tak! Suszone owoce nie są dozwolone na diecie (zobacz dlaczego) , jednak przy problemach z tarczycą są one wskazane ze względu na dużą zawartość jodu. Możesz zjeść raz dziennie 3 średnie suszone śliwki jako porcję owoców w fazie 1.

Jedz orzechy brazylijskie w fazie 3.

Orzechy brazylijskie nie występują na liście diety przyspieszającej metabolizm ze względu na dużą zawartość tłuszczów nasyconych, jednak dla tarczycy będą korzystne ze względu na wysoką zawartość cennego selenu, a także magnezu, cynku i potasu, co również ma znaczenie.
Porcja: 2 orzechy brazylijskie na przekąskę (pachnie “malizną”, jednak są bardzo duże ;-))

Używaj soli jodowanej

Najlepiej morskiej lub himalajskiej – obie występują w wersji z jodem. Morską jodowaną produkuje Prymat i O’sole, jodowaną himalajską Lutenson i Stanlab.
Posyp szczyptą takiej soli każdy posiłek, a dostarczysz sobie sporej ilości jodu, zwłaszcza jeśli danie zawiera krewetki lub owoce morza.

Z relacji czytelniczek wiem, że dieta przyspieszająca metabolizm działa także przy problemach z tarczycą, więc tym bardziej cieszę się, że mogę przedstawić dodatkowe zalecenia, które pomogą podkręcić efekty diety w tej grupie osób.

Zobacz także: 10-dniowa dieta H-burn na problemy hormonalne

UWAGA! Wszelkie zmiany w diecie należy skonsultować z lekarzem.
Artykuł powstał na podstawie materiałów Haylie Pomroy.

Pobierz bezpłatnego e-booka

Print Friendly, PDF & Email

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 8 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

12 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *