Zasady diety

Zdrowe tłuszcze w 3. fazie diety – ile można ich zjeść?

Jedzenie zdrowych tłuszczy to wielka atrakcja 3. fazy diety przyspieszającej metabolizm. Powinny znaleźć się w każdym posiłku. Jednak tutaj pojawia się problem – ile dokładnie powinno ich być?

W przypadku przekąsek jest to dokładnie określone (porcje dla osoby, która chce schudnąć 10 kg lub mniej):

  • Olej – 3 łyżki
  • Humus – 1/3 szklanki
  • Guacamole – 1/3 szklanki
  • Awokado – 1/2 sztuki
  • Orzechy i pestki – ¼ szklanki
  • Masło z orzechów/nasion, np. migdałowe – 2 łyżki
  • Sosy do sałatek – 2-4 łyżki

A jak mają się sprawy w przypadku dania głównego? Ha! To wcale nie takie proste. Na początek cytat:

„Czasem moi klienci gubią się i nie wiedzą, jak najlepiej dodawać tłuszcze do posiłków. Mówię im: „Dowolnie!” Jedna z klientek zapytała: „Jeżeli robię coś smażonego, czy mogę również dodać awokado do sałatki?” Moja odpowiedź jest prosta: „Tak!” Dodajecie jedynie zdrowe tłuszcze, a więc chcę, żebyście używali ich kreatywnie. Zjedzcie coś smażonego, awokado, a nawet sos do sałatki na bazie oliwy. Zamoczcie kawałki warzyw w kremowym humusie czy pysznym guacamole. Posmarujcie łodygi selera masłem migdałowym. To wszystko jest dobre. Ale tylko przez trzy dni. Tłuszcz, którego sobie dostarczacie, intensyfikuje procesy termogeniczne, a więc jedzcie! Jak długo trzymacie się listy produktów przeznaczonych dla fazy 3., zwyciężacie.” (Haylie Pomroy, Dieta przyspieszająca metabolizm, wyd. Burda 2014, str. 102).

Czy to są jasne wskazówki? Nie 🙂 Osoby, które lubią mieć super dokładne wytyczne mogą się czuć zagubione. Autorka diety daje nam wolną rękę i zachęca do kreatywności i do łączenia różnych rodzajów tłuszczy. I co teraz?

Po pierwsze, można sugerować się przepisami z książki oraz z bloga (tutaj przepisy dla 3. fazy).

Po drugie, w przypadku niejasności, proponuję przyjąć następujące rozwiązanie: 2–3 rodzaje zdrowych tłuszczy w posiłku typu śniadanie, obiad czy kolacja. Czyli np. w jednym posiłku możemy użyć:

  •  2 x pół awokado (czyli jedno całe), sos z 2 łyżek oliwy,
  • 1/3 szklanki humusu, 3 łyżki oleju, ¼ szklanki pestek dyni,
  • i tak dalej.

Zachęcam też do tego, żeby nie stresować się i nie popadać w paranoję, że np. zjedliśmy za dużo tłuszczy. Powodzenie diety zależy od całokształtu stosowania zaleceń, a nie od tego czy zjemy łyżkę mniej czy więcej oliwy z oliwek.

Ważne – do zdrowych tłuszczy w fazie 3. zawsze powinniśmy dodać warzywa, także do przekąski.

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

20 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *