Zasady diety

5 książek Haylie Pomroy

Przypuszczam, że postać autorki diety przyspieszającej metabolizm, Haylie Pomroy, jest Wam znana (jeśli nie –  tutaj mój wpis o niej). Pomroy jest autorką już czterech książek, jednak tylko dwie z nich zostały przetłumaczone na język polski. W najnowszej książce Pomroy po raz 1-szy dzieli się swoją osobistą historią. 

1. „Dieta przyspieszająca metabolizm”, 2014 oraz 2016, Burda

Pierwsza jej książka, od której zaczęła się moja przygoda z blogiem i z dietą w ogóle. Pozycja ta została ostatnio wznowiona i funkcjonuje z nową okładką, jednak w środku oba wydania są identyczne.

Zawiera dokładnie omówienie zasad działania naszego metabolizmu (w ciekawy sposób) i oczywiście wyjaśnia zasady diety. „Trochę” jednak w tej książce Pomroy namotała… Zobacz moją opinię o książce tutaj.

Co ciekawe, w nowym wydaniu powielono błędy starego – zobacz wpis Masz te książki? Sprawdź, jakie są w nich błędy

ksiazka-kucharska-dieta-przyspieszajaca-metabolizm1

2. „Książka kucharska. Dieta przyspieszająca metabolizm”, 2015, Burda

Druga książka Pomroy ma charakter książki kucharskiej ze streszczeniem na kilkunastu stronach zasad diety (w poprzedniej było tych stron kilkadziesiąt). Przepisy są ciekawe, a całość inspirująca (moja pełna opinia).

the_burn

 

3. „The Burn. Why Your Scale Is Stuck and What to Eat About It

Nieprzetłumaczona na język polski, jednak najważniejsze informacje znajdziesz na blogu.

„The Burn” („Spalanie”) zawiera 3 plany dietetyczne rozwiązujące 3 różne problemy powodujące, że waga stoi w miejscu – stany zapalne, problemy trawienne i zaburzenia hormonalne. Brzmi dobrze, prawda? Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste – jeśli dieta przyspieszająca metabolizm wydaje Ci się skomplikowana, to znaczy, że nie znasz jeszcze „burnów”. Przepisy wymagają dużej ilości składników, nie zawsze łatwo dostępnych, dania nie zawsze wszystkim smakują (jest dużo herbat, smoothies, zup – wszystko robione samodzielnie) i wymagają dużego nakładu pracy. Plus jest taki, że te mini diety trwają krotko – 3, 5 lub 10 dni. Większość osób wystawia tej książce wysokie noty. Więcej o dietach burn

lecz-sie-jedzeniem-diety-do-zadan-specjalnych-metabolizm-2

 

4. „Lecz się jedzeniem. Diety do zadań specjalnych”

Przetłumaczona na język polski. Zobacz więcej

To nowość, książka ukazała się w lutym br. Lektura opowiada o tym, jak leczyć jedzeniem najczęstsze dolegliwości naszych czasów  – nasze ciała mówią nam, czego potrzebują, musimy tylko nauczyć się je słuchać.

7 dolegliwości i ich symptomy

1. Stres: zgaga po jedzeniu lub po okresie dłuższego niejedzenia, częste przeziębienia, nawracające infekcje wirusowe, bóle żołądka, nerwowy żołądek, bóle stawów, zapalenia stawów.

2. Przemęczenie: problemy z koncentracją, słabe, wypadające włosy, nadmierne łaknienie cukru i węglowodanów, bóle różnych części ciała.

3. Zaburzenia hormonalne: wahania nastroju od euforii po rozdrażnienie i gniew, zapominalstwo, nocne poty, popuszczanie moczu podczas śmiechu czy kaszlu.

4. Zaburzenia nastroju: problemy z utrzymaniem uwagi lub rozpoznane ADHD, stale niski poziom bólu, utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś były ekscytujące, drętwienie i mrowienie w rękach i stopach.

5. Wysoki cholesterol: mała gęstość kości lub rozpoznana osteoporoza, wysokie ciśnienie, nadmierny apetyt.

6. Cukrzyca: nienasycony apetyt, wypadanie włosów na ciele, zwłaszcza na nogach, drętwienie rąk i stóp, nadmierne łaknienie cukru i węglowodanów

7. Choroby autoimmunologiczne: uczucie otępienia, suchość oczu i ust, zmęczenie, podwyższone miana ANA i inne.

W nowej książce Pomroy po raz pierwszy dzieli się swoją historią. Opowiada o tym, jak cierpiała na poważną chorobę autoimmunologiczną oraz ciężką postać ADHD, które sprawiało, że miała problemy z nauką w czasie studiów. Dolegliwości zdrowotne były na tyle nasilone, że jej życie było wręcz zagrożone. Uratowała się… jedzeniem, całkowicie zmieniając dietę doprowadziła do poprawy zdrowia. Studia nad jedzeniem i jego wpływem na zdrowie doprowadziły ją między innymi do opracowania znanej nam diety przyspieszającej metabolizm. Zobacz więcej na temat „Lecz się jedzeniem. Diety do zadań specjalnych”. 

5. „Metabolism revolution” – tu wszystkie wpisy na podstawie tej książki

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

7 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *