Zasady diety

Dieta a intensywny trening / ciągłe wyjazdy / brak możliwości ćwiczeń

Czasem zdarzają się w życiu sytuacje, gdy zasady diety musimy dopasować do szczególnych okoliczności. Przedstawiam 3 z nich: bardzo intensywny trening, ciągłe wyjazdy i jedzenie poza domem oraz brak możliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych. 

Jest to kolejna porcja porad z książki Haylie Pomroy pt. „Metabolism Revolution” (tu wszystkie wpisy na ten temat). Wskazówki będą też przydatne dla osób na Diecie Przyspieszającej Metabolizm.

Dieta a intensywny trening

Jeśli ćwiczysz co najmniej 5 razy w tygodniu przez co najmniej godzinę, musisz zmodyfikować swój plan żywienia na diecie:

  1. 30 minut przed treningiem dodaj do posiłku owoc. Jeśli w posiłku jedzonym przed ćwiczeniami już planowo jest jakiś owoc – dodaj drugi (taki sam lub inny – nie ma to znaczenia).
  2. Do pierwszego posiłku po treningu dodaj dodaj dodatkowe pół porcji protein. Czyli jeśli dany posiłek zawiera np. 120 g kurczaka, dodaj jeszcze 60 g. Jeśli posiłek planowo w ogóle nie zawiera białka – dodaj pół porcji.

Dieta a ciągłe wyjazdy, imprezowanie,  jedzenie poza domem

Picie alkoholu, przesiadywanie do późna, ciągłe podróżowanie i jadanie w rozmaitych restauracjach – to wszystko czynniki są obciążające metabolizm. Albo może się też zdarzyć jakaś jednorazowa, wyjątkowa sytuacja, np. ciężki okres w pracy, kłopoty rodzinne czy nawet wakacje z opcją all inclusive. Okoliczności tego typu mogą spowodować ponowne przybranie na wadze. Aby tego uniknąć, trzeba wesprzeć metabolizm następującymi metodami:

  • 2 dni po stresującym dla metabolizmu czasie (czyli np. w poniedziałek i wtorek, jeśli imprezowaliśmy w weekend lub wróciliśmy z podróży) lub zawsze przez pierwsze dwa dni tygodnia, jeśli ten stres występuje stale – wykonaj plan Metabolicznej Rewolucji (ten sam, co ostatnio) – 2 dni wg planu dla 1. części tygodnia. Owoce i węglowodany pozwolą uspokoić nadnercza i zminimalizować stres. Haylie Pomroy opowiada w książce, że jest to jej tajna broń i jeśli trafi jej się pracowity i stresujący weekend, od razu po powrocie do domu robi sobie dwa dni Metabolicznej Rewolucji wg planu A, co pozwala jej uniknąć przykrych konsekwencji wyczerpującej końcówki tygodnia.
  • W kolejnych dniach, jako przekąski wybierz owoce (wg wskazań diety na całe życie, przekąskami są warzywa, tłuszcz i proteiny – tutaj więcej). Rób tak przez kilka kolejnych dni, a w przypadku stresu stałego – jedz przynajmniej jedną owocową przekąskę dziennie. Owoce zawierają składniki świetnie łagodzące stres i Pomroy poleca brać owocowe przekąski także na podróż, np. jabłka, gruszki czy mandarynki łatwo jest zapakować i zabrać w drogę. A gdy podróżujemy gdzieś dalej, fajną rzeczą jest wybranie się do miejscowego sklepu i skosztowanie lokalnych owoców.
  • Opcjonalnie: po szczególnie trudnym dla metabolizmu okresie, wykonaj 2-dniowy plan Weekendowy Atak.

Dieta a brak możliwości wykonywania ćwiczeń fizycznych

Są osoby, które nie mogą ćwiczyć – stale w związku z poważnymi schorzeniami lub czasowo na skutek kontuzji, operacji itd. Są też tacy, którzy nie ćwiczą, bo nie lubią i nie mają zamiaru tego zmieniać – kimże jesteśmy, żeby to oceniać? 😉 Dla wszystkich niećwiczących autorka diety przygotowała następujące zalecenia:

  • wykonując plan zachowania efektów diety na całe życie, przez 2 kolejne dni zrób Metaboliczną Rewolucję (ten sam plan, co ostatnio), 2. część tygodnia. W każdym z 3 planów Metabolicznej Rewolucji, w 2. części tygodnia występuje mniej węglowodanów, co może zrekompensować małą aktywność fizyczną. Podobno dla większości ludzi najłatwiej jest, gdy te 2 dni to początek tygodnia, ale mogą to też być dowolne 2 kolejne dni, a może nawet weekend, co jest dobrym pomysłem, jeśli masz skłonność do przesadzania z węglowodanami.
  • 2 razy w tygodniu wykonaj jakieś Ćwiczenie Interwencji Metabolicznej, które de facto w większości nie są ćwiczeniami: masaż, kąpiel w soli Epsomszczotkowanie ciała na sucho, sauna infrared (sauna na podczerwień), fizjoterapia, akupunktura, łagodna joga, ćwiczenia rozciągające. To są takie aktywności, które wspierają metabolizm bez dużego zaangażowania z naszej strony. Są one szczególnie ważne, gdy dochodzisz do siebie po kontuzji lub operacji – przyspieszą zdrowienie i łagodzą stres. Jednak i dla osób z zasady „niećwiczących” będą bardzo pomocne.
  • Dodatkowo, oprócz Ćwiczeń Interwencji Metabolicznej, przez 2-3 minuty, dwa razy dziennie, skup się na głębokim oddychaniu. To doskonały i niedoceniany sposób na walkę z kortyzolem – hormonem stresu.

Zobacz także: 

Nowy jadłospis z Lidla nr 2 w przygotowaniu! Zapisz się na listę oczekujących

W blogowym sklepie:

NOWOŚĆ!

 

Print Friendly, PDF & Email

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 6 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *