Zasady diety

Proteiny w fazie 1. diety przyspieszającej metabolizm

Faza 1. diety przyspieszającej metabolizm jest bogata w węglowodany, ale uboga w proteiny. Czy można na własną rękę zwiększyć ilość białka i dodać je do np. do śniadania?

Przypomnę pokrótce rozkład posiłków w fazie 1.:

Śniadanie: ziarna, owoc, opcjonalnie warzywa
2. śniadanie: owoc
Obiad: proteiny, ziarna, owoc, warzywa
Podwieczorek: owoc
Kolacja:  proteiny, ziarna, warzywa

Jak widać, proteiny są uwzględnione tylko dwa razy dziennie. Związane jest to z tym, że jednym z celów fazy 1. jest – używając metafory – wprowadzenie organizmu w stan relaksu, a ziarna i owoce są dużo łatwiejsze do strawienia niż białka czy tłuszcze.

Jedak według najnowszych informacji pochodzących ze strony www autorki diety Haylie Pomroy – jeśli bardzo brakuje Ci białka na śniadanie, możesz je dodać, pamiętając aby było chude. Jest to nawet wskazane w przypadku, gdy ćwiczysz więcej niż raz w czasie fazy 1. Oczywiście ziarna i owoce pozostają, po prostu dorzucamy do nich białko i najlepiej jeszcze warzywa.

Idealne w takim przypadku będzie białko jaja. Można np. zrobić naleśnik z płatków owsianych wymieszanych z białkiem i usmażyć na nieprzywierającej patelni (można wykorzystać przepis na placki gryczane zastępując mąkę gryczaną płatkami owsianymi, wcześniej namoczonymi, a następnie odciśniętymi).

Inne proteiny dopuszczalne na śniadanie:

  • chude mięso kurczaka i indyka, bez kości i skóry,
  • chuda wołowina, może być mielona,
  • kiełbaski z kurczaka lub indyka bez azotanów,
  • fasola, bób, soczewica, cieciorka (także z puszki).

Czy można dodać białko także do przekąsek w fazie 1.? Akurat tutaj odpowiedź brzmi: nie, nie powinno się go dodawać.

A może macie jeszcze jakieś pomysły na dodanie protein do śniadań fazy 1.?

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

11 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *