
12 faktów i porad na temat SNU, które warto znać
Przyznam Ci się do czegoś – uwielbiam spać! Bardzo doceniłam sen, kiedy zostałam go w dużym stopniu pozbawiona, tzn. wtedy gdy moje dzieci były bardzo małe. Na tle średniej krajowej może nie spały źle, ale i tak dało mi to w kość. Bo kto chciałby wstawać o 6. w weekendy, wakacje, Sylwestra i Boże Narodzenie? Eh…
Teraz to tylko wspomnienia, jednak o dobry sen warto dbać zawsze – jest podstawą wszystkiego (zdrowia, samopoczucia, efektywności).
Warto też wiedzieć, że deficyt snu może prowadzić do rozregulowania hormonów odpowiedzialnych za apetyt i metabolizm, co z kolei może skutkować nadmiarowymi kilogramami.
Polecam też mój artykuł blogowy: 3 sposoby, aby w końcu się wyspać
1. Eksperci rekomendują minimum 7 godzin snu osobom w wieku 18-60 lat.
2. Spanie poniżej 7 godzin wiąże się z podwyższonym ryzykiem nadwagi, otyłości, cukrzycy typu drugiego, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca, depresji i przedwczesnej śmierci.
3. Prawdopodobnie spanie powyżej 9 godzin niesie negatywne konsekwencje zdrowotne, jednak nie jest dokładnie potwierdzone naukowo.
4. Zapotrzebowanie na sen zależy w dużym stopniu od genów. Dlatego nie jest prawdą, że można przyzwyczaić się do mniejszej ilości snu, bo nie da się przechytrzyć genów.
5. Wszyscy budzimy się kilka razy w nocy, tylko najczęściej osoby zdrowe, bez zaburzeń snu i bez bezsenności nawet tego nie pamiętają, ponieważ przebudzenia są bardzo krótkie. To pozostałość z czasów, gdy czyhało na nas wiele niebezpieczeństw i czujność była niezbędna do przeżycia.
6. Zapotrzebowanie na sen zależy także od wieku. Osoby po około 40., a już zwłaszcza po 60. roku życia, potrzebują mniej snu niż młodzi dorośli, choć jest też teoria, że wcale nie potrzebują mniej snu, a po prostu nie potrafią już tyle spać, mimo że tego potrzebują.
7. Zapotrzebowanie na sen zależy od stanu zdrowia. Osoby chorujące przewlekle albo po infekcji będą miały większe zapotrzebowanie na sen i potrzebują więcej godzin snu, żeby się zregenerować.
8. Aktywność fizyczna wpływa na sen. Osoby aktywne fizyczne (nie tylko uprawiające sport, ale też dużo ruszające się w ciagu dnia) będę spały dłużej i głębszym snem. Dlatego osoby, które śpią mało, a chciałyby więcej, mogą zwiększyć aktywność fizyczną, żeby poprawić długość i jakość snu.
9. Drzemka – czy warto? Jeśli jesteśmy niewyspani i nie cierpimy na bezsenność, to oczywiście warto. Drzemka powinna trwać maks. 25 minut – potwierdziły to badania. Taka drzemka działa lepiej niż kawa!
10. Drzemkę dobrze odbyć wczesnym popołudniem – maks. 14.00 – 16.00. Jeśli ktoś wstaje b. wcześnie rano i dosyć wcześnie kładzie się spać, to bliżej godziny 14.00 czy nawet 13.00. Jeśli ktoś jest raczej nocnym markiem, późno chodzi spać, ale też późno wstaje, drzemka przed godziną 16.00 nie będzie wpływała na jego sen nocny.
11. Turbo drzemka (tzw. coffee nap). To połączenie kawy z drzemką. Wypijamy kawę lub inny napój z kofeiną i od razu kładziemy się spać. Po ok. 20 minutach kofeina zaczyna działać i wybudzamy się podwójnie naładowani: drzemką i kawą.
12. Co kradnie czas na sen? Statystycznie najczęściej są to media społecznościowe, sprawdzanie e-maili, powiadomienia na telefonie i komputerze, portale plotkarskie, oglądanie TV i seriali, granie w gry i… bardzo dokładne sprzątanie (dotyczy głównie kobiet, co jest związane z modelem wychowania, jaki kiedyś u nas obowiązywał – tak nas „zakodowano”, oczywiście nie na stałe i spokojnie można to odkręcić).
Inne częste przyczyny „barku czasu” na sen to: dojazdy do pracy i szkoły dzieci, częste wychodzenie po drobne zakupy (zamiast większych i rzadszych), tworzenie raportów, z których nikt nie korzysta (w pracy rzecz jasna), rozmowy telefoniczne i spotkania, które mogłyby być mialem, lęk przed delegowaniem i brak asertywności.
A po dobrym śnie, warto zjeść dobre śniadanie. Na przykład:


One Comment
Karina
Do tego dorzuciłabym pamięć o dobrym materacu. Musi być on odpowiedniej twardości jeśli ma nam dobrze służyć. Jeśli ktoś się zsatanawia gdzie znaleźć godne polecenia to na pewno warto zajrzeć na https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe