Różne

Brak witaminy D = problem z odchudzaniem

Najnowsze badania wykazały, że ponad 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Witamina ta spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji, ale kto by przypuszczał, że jej brak może hamować odchudzanie?

Witamina D a metabolizm
Witamina D pełni bardzo ważną rolę w metabolizmie hormonów.  Jeśli jej zabraknie, może wystąpić brak równowagi hormonalnej, co z kolei skutkuje wieloma konsekwencjami – od pogorszenia nastroju do problemów ze zrzucaniem zbędnych kilogramów. Dlatego też w sytuacji, gdy mimo naszych wysiłków waga nie chce spadać zawsze należy sprawdzić dwie rzeczy – poziom hormonów tarczycy oraz właśnie witaminy D.

Jak rozpoznać brak witaminy D?
Objawy niedoboru witaminy D nie są specyficzne i od razu rzucające się w oczy. Może to być ogólne zmęczenie, bóle różnych części ciała, skłoność do infekcji. Dlatego też warto raz w roku sprawdzać, czy mamy wystarczający poziom tej witaminy – jest to proste badanie z krwi. Niestety nie jest tanie, jego koszt to 70 zł (choć być może w uzasadnionych przypadkach można je wykonać w ramach ubezpieczenia).

Co przegania witaminę D z organizmu?

  • stres,
  • sztuczne słodziki, czyli np. słodkie napoje gazowane w wersji light,
  • brak woreczka żółciowego,
  • metale ciężkie obecne w wodzie, glebie itd
  • niektóre farmaceutyki,
  • wahania hormonalne, np. w ciąży.

Skąd czerpać witaminę D?

Słońce!
Tak duże niedobory witaminy D w polskiej populacji są spowodowane w dużej mierze klimatem. W okresie jesienno-zimowym nie ma szans na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki, bo słońca, które wytwarza w naszym organizmie witaminę D jest zdecydowanie za mało. 10 minut przebywania na słońcu dziennie całkowicie wystarczy.

Odpowiednie jedzenie
Można też jeść więcej produktów zawierających witaminę D. Najlepsze jej źródło to tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, sardynki, makrela, tuńczyk w oleju. Dodatkowo jaja oraz grzyby.

Suplementy diety
Szczególnie wartościowe są preparaty zawierające witaminę D3, ponieważ to właśnie ten typ witaminy, który jest produkowany w skórze po zetknięciu z promieniami słońca. Opakowanie 100 sztuk kosztuje około 30 zł. Przyjmuje się jedną kapsułkę dziennie, więc koszt nie jest wysoki. Decyzję o przyjmowaniu preparatu witaminowego należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Tekst powstał na podstawie materiałów ze strony www H. Pomroy.

Zobacz także: Nie bierzesz witaminy D? Popełniasz błąd. 

Nowy jadłospis z Lidla nr 2 w przygotowaniu! Zapisz się na listę oczekujących

W blogowym sklepie:

NOWOŚĆ!

 

Print Friendly, PDF & Email

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 6 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

30 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *