Zasady diety

Jaką dietę wybrać dla siebie? Przewodnik po dietach z Szybkiej Przemiany

Trochę się tych diet nazbierało i osoba niezaznajomiona z tematem może dostać lekkiego zawrotu głowy próbując wybrać dietę dla siebie. Autorką części z nich jest Haylie Pomroy i powiem jedno: wszystko, co wymyśliła ta kobieta można stosować w ciemno. Jej diety są mądre, zdrowe, nie występuje w nich pojęcie kalorii, a o głodowaniu nawet mowy nie ma (jest wręcz zabronione). Są też unikalne – nigdzie indziej nie znajdziecie takich sprytnych diet. Wymieniam je w kolejności chronologicznej, tzn. takiej w jakiej zostały ogłoszone światu.
Oprócz diet Pomroy, proponuję też opierające się na podobnej filozofii: metodę Montignaca i reset dr Christiansona. 

 

Dieta Przyspieszająca Metabolizm

Ta dieta była pierwsza i jest to najbadziej podstawowa dieta H. Pomroy. Jeśli znasz DPM, to z łatwością poradzisz sobie z innymi dietami tej autorki, bo choć różnią się między sobą, oparte są na tej samej filozofii.

DPM to dieta, która pozwala przede wszystkim naprawić metabolizm, a przy okazji schudnąć, poprawić stan zdrowia, samopoczucie i poziom energii.

DPM (i wszystkie inne diety tej autorki) opiera się na naturalnych nieprzetworzonych produktach takich jak mięso, ryby, jaja, warzywa, owoce, orzechy itd. Zakazana jest m.in. pszenica, kawa, kukurydza, soja, cukier i żywność zawierająca konserwanty sztuczne dodatki oraz żywność typu light. Kluczem do tego, czy można jeść dany produkt czy też nie – jest to, czy wspiera on metabolizm czy też go niszczy.

Kto może ją stosować? W zasadzie nie ma większych przeciwskazań do jej stosowania i bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś z jakichś względów nie mógł jej stosować (w razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem). Została stworzona m.in. dla osób, które zniszczyły swój metabolizm np. poprzez stosowanie diet niskokalorycznych.

Porcje są duże i dostosowane do tego, ile chcemy schudnąć – im więcej kilogramów chcemy zrzucić, tym są… większe. Chodzi o to, że aby rozniecić metabolizm, potrzebne jest paliwo – zobacz także: Im więcej zjesz, tym więcej schudniesz. Jak to możliwe?

Jak długo trwa? Podstawowy cykl trwa 28 dni (4 tygodnie) i można go powtarzać dowolną ilość razy – do momentu osiągnięcia pożądanej wagi. A ponieważ DPM jest bardzo dobrze zbilansowana, dostarcza wszelkich niezbędnych składników odżywczych – można ją nawet stosować przez całe życie (uczynić stałym sposobem żywienia) i na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

Gotowe jadłospisy z listą zakupów w blogowym sklepie

Diety z książki „The Burn”

W tej nieprzetłumaczonej na język polski książce Pomroy opisuje 3 krótkie diety „uderzeniowe”. Przedstawiłam ich zasady na blogu:

Wewnętrzne stany zapalne, problemy trawienne oraz hormonalne to 3 najczęstsze przyczyny odpowiedzialne za to, że waga nie chce spadać i właśnie burny mają za zadanie zniwelować te problemy. Robi się je najczęściej jako przerywnik Diety Przyspieszającej Metabolizm właśnie wtedy, gdy wskazówka wagi zatrzymała się i uparcie nie chce drgnąć.

To nie są łatwe diety, ponieważ część produktów jest trudna do zdobycia (różnego rodzaju zioła itd.), jednak w dobie sklepów internetowych nie jest to wielki problem i wiele osób z powodzeniem stosuje burny, z czego najbardziej popularny jest H-burn. Wszystko jest kwestią odpowiedniej motywacji.

Menu opiera się na samodzielnie przygotowywanych zupach, herbatach i smoothies, są też specjalne przepisy na dania obiadowe i kolacyjne (bardzo smaczne).

Jak stosować h-burny? Można zrobić je wszystkie po kolei, można wybrać sobie jeden z nich. Można także wkomponować je w Dietę Przyspieszającą Metabolizm i zastąpić fazę 1. dietą I-burn oraz/lub zastąpić fazę 3. dietą H-burn. Każdy z burnów można stosować maksymalnie 3 razy pod rząd.

Skąd wiadomo, której z tych mini diet potrzebuję? Przy opisie każdej z diet podaję listę symptomów, czasem jest tak, że wszystkie pasują, można więc wykonać wszystkie 3 plany.

Więcej informacji na temat burnów: wszystkie wpisy blogowe na ten temat 

Diety lecznicze z książki „Lecz się jedzeniem”

Kolejna książka Pomroy i kolejna porcja diet – tym razem jest ich aż 7. Każda z nich dotyczy innej dolegliwości zdrowotnej lub przewlekłej choroby i nie są to diety strice odchudzające (choć efekt chudnięcia też na pewno będzie), lecz długofalowe plany żywieniowe lecznicze.

Dotyczą następujących dolegliwości (podaję także ich symptomy):

1. Stres: zgaga po jedzeniu lub po okresie dłuższego niejedzenia, częste przeziębienia, nawracające infekcje wirusowe, bóle żołądka, nerwowy żołądek, bóle stawów, zapalenia stawów.

2Przemęczenie: problemy z koncentracją, słabe, wypadające włosy, nadmierne łaknienie cukru i węglowodanów, bóle różnych części ciała.

3. Menopauza, PMS, andropauza: wahania nastroju od euforii po rozdrażnienie i gniew, zapominalstwo, nocne poty, popuszczanie moczu podczas śmiechu czy kaszlu. zobacz więcej na temat tej diety

4. Zaburzenia nastroju: problemy z utrzymaniem uwagi lub rozpoznane ADHD, stale niski poziom bólu, utrata zainteresowania rzeczami, które kiedyś były ekscytujące, drętwienie i mrowienie w rękach i stopach.

5. Wysoki cholesterol: mała gęstość kości lub rozpoznana osteoporoza, wysokie ciśnienie, nadmierny apetyt.

6. Cukrzyca: nienasycony apetyt, wypadanie włosów na ciele, zwłaszcza na nogach, drętwienie rąk i stóp, nadmierne łaknienie cukru i węglowodanów

7. Choroby autoimmunologiczne: uczucie otępienia, suchość oczu i ust, zmęczenie, podwyższone miana ANA i inne zobacz więcej na temat tej diety

Każda z tych diet ma własny program żywieniowy oraz własną listę produktów. Występuje sporo podobieństw do Diety Przyspieszającej Metabolizm, jednak każda ma własną specyfikę, ponieważ jest skierowana na rozwiązanie innego problemu.

Jak długo należy stosować? Miesiąc diety na każdy miesiąc występowania danej dolegliwości.

Skąd czerpać informacje na temat tych planów żywieniowych? Przede wszystkim z książki Pomroy „Lecz się jedzeniem”. Na blogu przybliżyłam dietę na zaburzenia odporności i choroby z autoagresji, a w blogowym sklepiku można zakupić gotowy jadłospis.

Metaboliczna Rewolucja

Najnowsza, nieprzetłumaczona na język polski książka Pomroy to „Metabolism Revolution” – tym razem chodzi o to, żeby schudnąć szybko (autorka obiecuje nawet -6 kg w 14 dni).

Dieta Metaboliczna Rewolucja trwa 14 dni i można ją stosować maksymalnie 3 razy pod rząd. I również można być przerywnikiem w czasie Diety Przyspieszającej Metabolizm. Zmiany diet są dobre – wytrącają organizm z rutyny i pozwalają szybciej osiągać cele.

Składa się z 3 planów żywnościowych: A, B i C. Każdy program ma swój własny plan posiłków, ale wszystkie mają wspólną listę dozwolonych produktów. Są między nimi różnice ilościowe, ale także jakościowe. Aby dowiedzieć się, który plan  – A, B czy C –  jest dla Ciebie, musisz policzyć swój Wynik Interwencji Metabolicznej  – wg bardzo prostego wzoru, który podaję tutaj.

Na blogu omawiam szczegółowo każdy plan oraz podaję szczegółowe jadłospisy z przepisami. Wszystkie wpisy na temat Metabolicznej Rewolucji można przeczytać tutaj.

W książce Pomroy poświęca także dużo miejsca tematyce: jak zachować wymarzoną wagę na dłużej i podaje na ten temat szereg praktycznych wskazówek, które przedstawiam również na blogu – znajdziecie je w linku poniżej ze wszystkimi wpisami na temat Metabolicznej Rewolucji.

Zobacz także: wszystkie wpisy na temat Metabolicznej Rewolucji

Metaboliczny Montignac

Ta dieta to połączenie Diety Przyspieszającej Metabolizm i metody Montignaca.

Jak powstała? Jest to metoda Montignaca, w której zostały użyte produkty z listy Diety Przyspieszającej Metabolizm – bo nakręcają metabolizm i jednocześnie wyeliminowane zostały te, które go potencjalnie spowolniają. Można więc powiedzieć, że jest to „podkręcony” Montignac. Można śmiało liczyć na szybsze efekty.

Metoda Michela Montignaca to sposób żywienia zbliżony do kuchni śródziemnomorskiej, oparty na produktach o niskim IG (do 55). Pojęcie kalorii w tej diecie nie występuje – jesz, ile chcesz, byleby były to produkty o niskim IG (indeksie glikemicznym).

Tworząc zasady diety Metaboliczny Montignac nadrzędną dietą była dla mnie metoda Montignaca: dopasowałam do niej produkty Diety Przyspieszającej Metabolizm, czyli takie, które są przyjazne dla przemiany materii. Jednak nie wszystkie – jedynie te z niskim IG.

W efekcie powstała dieta podkręcona wersja Montignaca 🙂

-> Pakiet Metaboliczny Montignac już w sprzedaży <-

Klasyczny Montignac

Dieta dostępna w sprzedaży dwa razy w roku – pobierz bezpłatny jadłospis tutaj.

Nie jest to dieta H. Pomroy, jednak umieszczam w zestawieniu, żeby informacje o wszystkich dietach były zebrane w jednym miejscu.

Reset Metabolizmu

To 4-tygodniowy program oczyszczania wątroby, utraty kilogramów, regulacji apetytu i przywrócenia energii.

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *