Produkty

Makaron orkiszowy, gryczany, owsiany i inne

image_print

Fajna to dieta, na której można jeść makaron. I to wcale nie garstkę, ale szklankę ugotowanego (1. faza). Jednak nie każdy makaron sprzyja dobrej przemianie materii. Zapraszam do lektury przeglądu dostępnych na rynku zdrowych makaronów, które można jeść na diecie przyspieszającej metabolizm.

Na początek przypomnienie o wielkości porcji:

Faza 1. – szklanka ugotowanego makaronu do posiłku głównego (śniadanie, obiad, kolacja)
Faza 3. – pół szklanki ugotowanego makaronu do posiłku głównego (tylko śniadanie i kolacja)

Z chęcią napisałabym, ile surowego makaronu odpowiada szklance ugotowanego, jednak w przypadku tego produktu jest to praktycznie niemożliwe – każdy makaron, nawet z tego samego gatunku jest inny, ale mogę dodać, że moje eksperymenty z makaronem orkiszowym wykazały, że prawie nie zmienia objętości i nie pęcznieje tak jak “zwykły” makaron.

Gdzie kupić wymienione makarony:

Niestety nie są powszechnie dostępne i nie znajdziemy ich w pierwszym z brzegu sklepie spożywczym. Najlepiej szukać ich w supermarketach w działach ze zdrową żywnością i w ekosklepach. Jeśli zdecydujemy się na zakupy przez internet, będziemy mieć duży wybór różnych rodzajów dozwolonych na diecie makaronów.

Makaron orkiszowy

Dozwolony w 1. fazie. Stosunkowo najłatwiejszy do kupienia, choć mogłoby być lepiej pod tym względem. Pojawiał się w Biedronce (nieznana marka, cena ok. 4 zł), ale zniknął na dobre, więc być może była to oferta czasowa.
Jedna z najpopularniejszych marek makaronu orkiszowego to Babalscy:

makaron-orkiszowy-dieta-metabolizm1

Babalscy produkują makaron orkiszowy w kilku kształtach: rurki, wstążki, świderki, krajanka, nitki. Wszystkie te rodzaje można kupić np. w sklepie internetowym tobio.pl za ok. 5-6 zł. Jako ciekawostkę podam, że identyczny makaron w sieci Organic Farma Zdrowia kosztuje 11,50 zł…

Babalscy to oczywiście tylko przykład, każdy makaron, w którego składzie będzie się znajdować mąka orkiszowa, sól i woda będzie odpowiedni. Nie zawsze też będzie adnotacja, że makaron jest razowy, jednak każdy w ciemnym kolorze prawdopodobnie jest razowy (o ile nie są to dodatki barwiące – sprawdzać skład). Zdarzają się też czasem makarony orkiszowe jasne – jeśli w ich składzie jest tylko orkisz, to nadal są OK.

Makaron gryczany

Dozwolony w 1. fazie. Produkowany z mąki gryczanej i dość trudno dostępny, często oznaczany jako bezglutenowy z tego prostego powodu, że gryka to zboże niezawierające glutenu.
Stosunkowo często spotykany jest makaron gryczany bio niemieckiej marki Alb Gold. Cena: 8,50-10,50 zł.

makaron-gryczany-dieta-metabolizm

 

Inna marka makaronu gryczanego to polski producent Fabijańscy:

makaron-gryczany-dieta-metabolizm2

Fabijańscy produkują także inne makarony, m.in. orkiszowy i z ryżu brązowego. Cena za opakowanie w sklepach internetowych to ok. 8,5 zł (drogo), a Organic Farma Zdrowia 11,50 zł (przesada). Warto rozejrzeć się po lokalnych sklepikach ze zdrową żywnością, tam możemy trafić na mniej znane marki makaronu gryczanego.

Makaron owsiany

Dozwolony w 1. i 3. fazie. Dość rzadko spotykany. I znów znajdziemy go u Babalskich, cena ok. 4,5 zł:

makaron-owsiany-bio-dieta-metabolizm

 

 

Makaron z brązowego ryżu

Dozwolony w 1. fazie. Ponieważ tego rodzaju makaron produkuje popularna marka Tao Tao, znajdziemy go w hipermarketach w działach z żywnością azjatycką za ok. 5-6 zł, w kształcie nitek. Będzie świetnie pasował do dań w stylu azjatyckim – z sosem tamari, imbirem, limoną, kolendrą.

makaron-z-ryzu-brazowego-dieta-metabolizm

 

Stosunkowo łatwo dostępny jest także makaron z ryżu brązowego bio Terrasana, można go dość często spotkać w ekosklepach (cena ok. 11-14 zł):

makaron-z-ryzu-brazowego2

 

Makaron jęczmienny

Dozwolony w fazie 1. i 3. Mało znany makaron, prym wiedzie tutaj polska marka Pronatura (w swojej ofercie mają również makaron orkiszowy, owsiany i gryczany), cena ok. 5 zł:

Makaron-razowy-jeczmienny-metabolizm

 

 Jak jeść te rodzaje makaronu?

Jeśli chodzi o zastosowanie makaronów na diecie, w fazie 1. można je jeść na śniadanie z owocami (zobacz wpis Nie cierpię owsianki, czyli 10 pomysłów na śniadania na diecie).

Poza tym idealnie pasuje do wielu dań obiadowych fazy 1. diety, szczególnie tych z pomidorowymi sosami:

bolognese_metabolizm

W fazie 3. można zjeść makaron rano z owocami lub na kolację np. jako dodatek do curry (np. do curry kokosowego z kurczakiem lub do curry rybnego)

Znacie makarony przedstawione powyżej, a może jakieś inne marki?
Gdzie je kupujcie (podajcie proszę nazwy lokalnych sklepów – może komuś się przyda)?
Jak je przyrządzacie?

E-BOOK MEAL PREP (planowanie posiłków)!

  • 10 dań z 7 produktów, na diecie i poza nią.
  • 10 zestawów, każdy złożony z 7 produktów, w tym jeden słodki
  • 10 przepisów do każdego zestawu, łącznie 100 przepisów w e-booku.
  • Przepisy dedykowane osobom dbającym o zdrowe odżywianie.
  • Zaznaczone przepisy pasujące do Diety Przyspieszającej Metabolizm.
  • Unikalna oferta dla miłośników zdrowej i lekkiej kuchni.

Łatwe, szybkie i zdrowe gotowanie!
Zapisz się na listę zainteresowanych, aby dostać informację o premierze (grudzień 2023).

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od ponad 8 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie diety przyspieszającej metabolizm i innych zdrowych diet.

21 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *