Różne

Jak przekonać rodzinę do zdrowego odżywiania?

Rodzina nie podziela Twojego entuzjazmu do diety i/lub zdrowego odżywania? Wypróbuj kilka sprawdzonych trików zachęcających członków rodziny czy też przyjaciół do zmiany nawyków na lepsze. Wyjdzie im na zdrowie!

Zobacz także:

Wiadomo – nic na  siłę. Być może jednak czasem już nie możesz patrzeć, jak bliscy wystawiają na szwank swoje zdrowie zajadając się chlebem baltonowskim czy sklepowymi ciastkami. Przedstawiam kilka rad z własnego doświadczenia oraz z doświadczenia Haylie Pomroy, autorki diety przyspieszającej metabolizm – jak zachęcić innych do zdrowego odżywiania?

Gotuj super smaczne dania

Zdrowo wcale nie znaczy mdło i nijako (choć spotkałam osoby, które tak właśnie sądzą). Akurat w diecie przyspieszającej metabolizm jest wiele dań tak atrakcyjnych, że trudno domyśleć się, że są zgodne z dietą – ani tak nie smakują, ani nie wyglądają. Jeśli zrobicie na obiad np. jambalayę, kurczaka curry czy zupę hamburgerową, może być pewni, że talerze zostaną wymiecione do czysta, a rodzina nie będzie Was podejrzewać o niecne intencje 😉 Zapamiętuj lub notuj, które zdrowe dania smakowały bliskim i powtarzaj je co jakiś czas.

Kolejna kategoria to zdrowe słodkości. Słodycze ze sklepu to naprawdę nic dobrego –  biała mąka pszenna, cukier, olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy itd. to główne składniki tych „przysmaków”. Zdecydowanie warto robić w domu zdrowe słodkości! Zobacz blogowe przepisy na ciasta i desery bez cukru, pszenicy i nabiału. I tutaj też testuj, co posmakuje bliskim, a czasem wystarczy regularnie przyrządzać takie przysmaki dla siebie, a chętni prędzej czy pózniej sami się znajdują. Być może początkowo będą podejrzliwi, ale za którymś razem skosztują i przepadną.

Polecam też dwa zestawienia najlepszych dań i deserów diety jako ściągawkę zdrowego i smacznego gotowania, choć tak naprawdę szczerze polecam wszystkie przepisy diety.

Angażuj rodzinę w zakupy

Zabieraj dzieci na targ czy stoisko, gdzie jest duży wybór ładnie wyeksponowanych sezonowych owoców i warzyw, i zachęć je, żeby pomogły ci wybrać najładniejsze okazy. Możesz też wręczyć im po parę złotych, żeby same sobie wybrały i zakupiły produkty, które chcą zjeść. Albo niech znajdą jakieś warzywo albo owoc, którego jeszcze nie jedli, a mieliby ochotę spróbować.

Zachęcaj też dzieci do czytania etykiet i sprawdzania składu produktów. Dla dzieciaków to świetna zabawa, a przy okazji przekażesz im nawyk sprawdzania, co tak naprawdę kupują oraz bezcenną wiedzę na temat tego, jakie składniki służą zdrowiu, a które wprost przeciwnie.

Gotujcie razem

Angażuj dzieci czy współmałżonka do odmierzania, krojenia, obierania produktów. Pytaj rodzinę o zdanie, kiedy planujesz jakieś danie lub wręcz rób głosowanie, np. czy jemy dziś  kotleciki z kurczaka czy makaron z sosem bolognese? Dużo chętniej jemy dania, w których planowaniu czy przygotowaniu uczestniczyliśmy. Warto też wiedzieć, że wg badań naukowych im więcej dana osoba uczy się o prawidłowym odżywianiu oraz im bardziej angażuje się w zakupy i gotowanie – tym zdrowszy tryb życia prowadzi.

Ułatwiaj sobie życie

Szukaj przepisów łatwych i szybkich, takich jak np. smoothie owocowo-owsiane, które może być szybkim podwieczorkiem dla domowników, którzy właśnie dotarli do domu, a nie jest to jeszcze czas kolacji. Na moim blogu sporo jest przepisów na szybkie dania, takie jak np. szybka zupa z kaszą jaglaną czy błyskawiczny krem z pomidorów.

Sięgaj po gotowe zdrowe przekąski takie jak np. kabanosy drobiowe Konspol bez konserwantów z Biedronki – istna perełka na polskim rynku wędlin, które z zasady nafaszerowane są chemią (wystarczy przeczytać skład na opakowaniu). W kategorii przekąsek węglowodanowych polecam pieczywo chrupkie żytnie Wasa (składa się wyłącznie z żyta) bądź wafle owsiane lub orkiszowe Eurowafel. Na pewno też zwykłe wafle ryżowe z ryżu brązowego (np. Kupiec, Sante i wiele innych – sprawdzaj skład na opakowaniu) będą lepszą przekąską niż sklepowe herbatniki czy biały chleb.

Szukaj zdrowych zamienników

Można też przyrządzać zdrowsze wersje tradycyjnych potaw. Zastąp mąkę pszenną zwykłą mąką orkiszową – ta biała jest idealnym zamiennikiem w tradycyjnych przepisach. Zamiast cukru używaj ksylitolu. Również erytrol czy stewia są OK, z tym że ta ostatnia ma specyficzny smak. Dla nieodchudzających się dobry będzie też miód czy cukier kokosowy. Zobacz więcej: Słodkie życie bez cukru.

Już samo wyeliminowanie pszenicy zwykłej i cukru (oba te produkty jedzone systematycznie są szkodliwe) uzdrowi Twoją kuchnię, a domownicy prawdopodobnie nie odczują różnicy. Możesz też zastąpić zwykły makaron makaronem orkiszowym.

A jak wygląda sytuacja w Waszych domach – udało się przekonać domowników do zdrowego odżywiania?

image_print

Absolwentka psychodietetyki i autorka bloga SzybkaPrzemiana.pl, gdzie od 10 lat propaguje zdrowe odżywianie, aktywny styl życia i doradza w zakresie Diety Przyspieszającej Metabolizm i innych zdrowych diet.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *