
Jak przetrwać 2. fazę diety przyspieszającej metabolizm? (4) – za dużo mięsa!
„Jestem 7. tydzień na diecie i wszystko byłoby super, gdyby nie druga faza. Nie daję rady jeść mięsa.” – to częsty problem na Diecie Przyspieszającej Metabolizm. Ja to doskonale rozumiem, bo z mięsem też nie jest mi szczególnie po drodze. Mam kilka propozycji, jak poradzić sobie z tym problemem.
Zobacz także:
- Jak przetrwać 2. fazę diety przyspieszającej metabolizm? (1)
- Jak przetrwać 2. fazę diety przyspieszającej metabolizm? (2)
- Jak przetrwać 2. fazę diety przyspieszającej metabolizm? (3)
Jedz mięso tylko w 2. fazie
Ta metoda ograniczy mięso tylko do 2 dni w tygodniu. To niewiele – da się wytrzymać. Natomiast w fazie 1. i 3. możemy skupić się na strączkach jako źródle białka, a w fazie 3. również na całych jajach. Oto kilka propozycji, jakie mogłyby być to posiłki:
1-sza faza:
- Makaron z sosem dyniowym i fasolką
- Zupa fasolowa kowbojska
- Zupa fasolowa szybka
- Szybka zupa z kaszą jaglaną
- Marokańska sałatka z marchewką
- Najprostsza opcja bezmięsnego obiadu dla fazy 1.: pół szklanki dowolnej fasoli (lub cieciorki bądź soczewicy), szklanka ugotowanej kaszy np. gryczanej, 2 szklanki warzyw, np. ugotowanej fasolki szparagowej, owoc np. jabłko.
3-cia faza:
Dania ze strączkami
- Zupa pomidorowa z warzywami i soczewicą
- Soczewica z botwinką i kokosem
- Pasta z czerwonej fasoli
- Pasta z fasoli cytrynowo-ziołowa
- Sałatka z komosą i czarną fasolą
- Smalec z fasoli
- Podobnie jak w fazie 1., strączki mogą stanowić białko w czasie obiadu lub kolacji, dodajemy resztę składników wg zasad 3. fazy, czyli np. na obiad warzywa i owoc.
Dania z jajkiem
- Awokado zapiekane z jajkiem
- Awokado z jajkiem i komosą
- Pomidor z jajkiem à la caprese
- Sałatka jajeczna z porem
- Sałatka z awokado, jajkiem i ogórkiem
- Sałata z jajkiem
- Szakszuka – jaja sadzone na pomidorach
- Szakszuka zielona
- Szakszuka z cukinią i batatem
- Szparagi z jajkiem i sosem holenderskim
- Omlet kokosowy z jagodami
- Omlet z owocami
- Jajko sadzone zawsze może stanowić białko w trakcie śniadania, obiadu lub kolacji. Dodatki komponujemy zależne od tego, jaki ma być to posiłek, np. śniadanie/kolacja z kromką chleba żytniego lub 1/2 szklanki ugotowanej komosy oraz z warzywami. Z kolei obiad stanowiłoby jajko + warzywa + owoc na deser (do śniadania również dodajemy owoc).
Ryby
Ryby to trochę jednak co innego niż mięso (nie zgodzą się z tym wegetarianie, jednak mięsożercy wiedzą, o co chodzi). W 2. fazie możemy sięgnąć po dowolną rybę wędzoną (np. łososia, makrelę, pstrąga), po rybę świeżą (np. dorsza) lub po tuńczyka z puszki w sosie własnym. Polecam rybne przepisy dla 2. fazy:
- Dorsz cytrynowy z papryką
- Łosoś ze szparagami
- Łosoś na rukoli
- Łosoś na warzywnej kołderce
- Łosoś z ogórkiem i selerem
- Łódeczki z łososiem
- Papryka nadziewana tuńczykiem
- Sałatka nicejska (z tuńczykiem)
- Sałatka z łososiem i koperkiem
- Sałatka z łososiem wędzonym na gorąco i szparagami
- Sałatka z tuńczykiem błyskawiczna
- Łosoś wędzony na gorąco może stanowić podstawę obiadu lub kolacji (śniadania zresztą też) – wystarczy go podgrzać (lub podawać na zimno) z dodatkiem warzyw, np. ugotowanych brokułów.
Białko jaj
Nie tylko mięso, nie tylko ryba mogą stanowić białko w fazie 2. Taką rolę może z powodzeniem pełnić również pełnić białko jaja. Oczywiście pojawia się problem, co zrobić z żółtkami (tutaj podpowiedzi), jednak warto czasem sięgnąć w 2. fazie po białka, bo na ich bazie można przygotować słodkie dania – ewenement w tej fazie:
- Omlet czekoladowy z rabarbarem
- Omlet z białek z łososiem
- Beza z rabarbarem – słodkie śniadanie lub deser
- Jaja faszerowane warzywami
Mięso w formie atrakcyjnej
Oddaję głos członkiniom mojej grupy facebookowej „Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie”, które radzą, w jakiej formie jeść mięso lub rybę, żeby nie było monotonnie.
Agata:
„Polecam grillować chude cienkie kiełbaski z przyprawą harissa, tak długo aż będą suche – świetne w smaku, jak suszone mięso.”
„Ja jem sporo łososia wędzonego zamiast mięsa, ale dziś przykładowo upiekłam schab chudziutką w kapuście kiszonej z pieczarkami – pycha”.
Ewa:
„Mnie dobrze wchodzą faszerowane mięsem warzywa, np. pieczarki i papryka. Zrób sobie zupę z dodatkiem mięsa, a czasem rzeczywiście łatwiej jeść wędlinę, niż mięso. Np. smaruję chrzanem plastry szynki, wkładam tam paski ogórka, cebulki, zwijam w ruloniki i tak wcinam.”
Aleksandra:
„Jeśli mięso nie przechodzi Ci przez gardło rób może pasty z pieczonego/gotowanego mięsa z np. gotowanym selerem, ogórkiem kiszonym czy zielonym. „Nawilżaj” mięso dozwolonymi składnikami”.
„A może pasta z tuńczyka i białka jaja z ogórkiem zielonym i czosnkiem? Naprawdę warto zajrzeć i kombinować trochę na podstawie gotowych już jadłospisów bądź delikatnie je modyfikując.”
2 dni weganizmu
Ostatecznie, na 2 dni można przejść na weganizm – w tym przypadku autorka diety udziela dyspensy na zakazaną na diecie soję (dyspensa obowiązuje tylko w fazie 2.). Można jeść: tofu, tempeh i edamame (najlepiej ekologiczne, niemodyfikowane genetycznie).
Źródłem białka mogą być także: duże ilości warzyw bogatych w białko takich jak szpinak, jarmuż, fasolka szparagowa zielona, szparagi, brokuły, a także grzyby. W przypadku wegan można też dopuścić do diety białko w proszku z groszku, słonecznika lub dyni (odtłuszczone). Spirulina też będzie OK.
W blogowym sklepie:
- Zapraszam do zapisania się do newslettera, w którym przesyłam ciekawe materiały niepublikowane na blogu.
- Dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie.
- Zapraszam także do mojego blogowego sklepiku m.in. z jadłospisami w wersji full wypas i e-kursem „Dieta dla początkujących”.
