Psyche
Jak poprawić swoje życie na lepsze?
12 faktów i porad na temat SNU, które warto znać
Przyznam Ci się do czegoś – uwielbiam spać! Bardzo doceniłam sen, kiedy zostałam go w dużym stopniu pozbawiona, tzn. wtedy gdy moje dzieci były bardzo małe. Na tle średniej krajowej może nie spały źle, ale i tak dało mi to w kość. Bo kto chciałby wstawać o 6. w weekendy, wakacje, Sylwestra i Boże Narodzenie? Eh… Teraz to tylko wspomnienia, jednak o dobry sen warto dbać zawsze – jest podstawą wszystkiego (zdrowia, samopoczucia, efektywności). Warto też wiedzieć, że deficyt snu może prowadzić do rozregulowania hormonów odpowiedzialnych za apetyt i metabolizm, co z kolei może skutkować nadmiarowymi kilogramami. Polecam też mój artykuł blogowy: 3 sposoby, aby w końcu się wyspać 1. Eksperci…
10 kroków zmiany nawyku. Sprawdzona metoda zmian na lepsze
Wielu z nas pragnie zmiany, ale często brakuje nam wiedzy i determinacji, aby zacząć. Jak zmieniać nawyki? Nie tylko żywieniowe, ponieważ schemat pracy jest podobny z każdym nawykiem. Czy istnieje sposób, aby pokonać opór przed zmianą i osiągnąć zamierzone cele? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej i odkryjmy, jak małe kroki mogą prowadzić do dużych zmian. Na końcu wpisu polecam 2 bardzo dobre, wciągające i nienudne książki o nawykach. 10 kroków do zmiany nawyku 1. Wybierz nawyk Wypisz na kartce rzeczy, które chciał(a)byś zmienić. Nie rób sobie żadnych wymówek, nie obwiniaj się, tylko szczerze sam(a) przed sobą przyznaj, które nawyki Ci nie służą i z którymi warto coś zrobić. Z wypisanych nawyków…
Co jeść, gdy dopadnie nas jesienna chandra ☔, nuda czy brak energii?
Ostatnio, jakoś tak na początku września, wpadłam w dziwny stan. Z dnia na dzień ogarnął mnie głęboki i zupełnie nieuzasadniony smutek, straciłam zainteresowanie tym, co mnie normalnie pochłania. Nie stało się to wpływem okoliczności zewnętrzych, bo nic dołującego się w moim życiu nie działo. To płynęło gdzieś z głębi mnie. Bardzo nieprzyjemnie doświadczenie. Na szczęście dość szybko udało mi się wyrwać z tego stanu – pomógł ruch na świeżym powietrzu, pomogła też dieta. Byłam wtedy na diecie regulującej hormony, jednak „normalna” Dieta Przyspieszająca Metabolizm też tak działa i każda zresztą dieta, które opisuję na tym blogu. Dzieje się tak dlatego, że diety te obfitują w wartościowe, nieprzetworzone produkty, dzięki którym dostarczamy sobie dużych ilości witamin i składników odżywczych,…
Jak zmotywować się do diety? Porady czytelniczek
„Kochani, wskażcie proszę środek na zmobilizowanie się do walki. Dwa lata temu poszło mi gładko bez większych problemów. Byłam dwa miesiące na diecie i 7 kg w dół. Niestety od marca 2020 zdalna praca i mniej siły na cokolwiek, a już na gotowanie tym bardziej. Im więcej siedzę w domu, tym bardziej mi się nie chce, choć niby czasu więcej.” – napisała czytelniczka w grupie facebookowej „Szybki metabolizm – wiedza i wsparcie”. Zobacz także: 6 trików pomocnych w zmianie nawyków na zdrowsze 8 cytatów motywacyjnych czytelników 6 cytatów motywacyjnych z Haylie Pomroy Co zrobić, gdy z jednej strony chcemy przejść na dietę, a z drugiej strony tak bardzo nam się nie chce?…
„Muszę się za siebie wziąć! Jak nie rzucić diety po miesiącu i co zrobić, żeby kilogramy nie wróciły”
Dziś chcę Wam polecić e-booka, który może zainteresować, jak podejrzewam, sporą ilość czytelników. Autorką jest Monika Górecka, psychodietetyczka i autorka bloga jemcochce.pl. Dla zainteresowanych mam kod zniżkowy – na końcu tego artykułu. „Muszę się za siebie wziąć. Jak nie rzucić diety po miesiącu i co zrobić, żeby kilogramy nie wróciły” to właściwie rodzaj kurso-książki, ponieważ dołączone są do niej ćwiczenia z opcją druku. Chodzi o to, żeby nie tylko czytać (od samego czytania nic się raczej nie zmieni), ale także o to, żeby z tymi treściami pracować – nad swoimi emocjami, przekonaniami, nastawieniem, motywacją. Ćwiczenia pomagają też przeanalizować swoją aktualną sytuację i wskazać kierunek zmian. Umożliwiają przechodzenie z fazy czytania…
6 trików pomocnych w zmianie nawyków na zdrowsze (2)
Zapraszam do poznania 2. części trików pomagających w zmianie nawyków na zdrowsze. Pierwsza część cyklu tutaj. Rozpoznawanie wymówek Jesteśmy arcymistrzami wymówek, z łatwością znajdujemy powody, żeby czegoś nie zrobić i jesteśmy pod tym względem dość kreatywni. Także nasze świeżo zdobyte nawyki mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie, bo – zupełnie nieświadomie – możemy mieć tendencję do ich sabotowania. Jednak wiedza o tym, jakie są najczęstsze wymówki może nas przed nimi chronić – kiedy pojawią się w Twojej głowie, rozpoznaj je i nie daj się! Wymówka nr 1. Usprawiedliwienie wynikające z „wzorowego zachowania” Bardzo często stosowana wymówka, np. zjem tę pizzę, bo tak dzielnie przestrzegałam diety przez cały tydzień, więc zasłużyłam. Albo:…
6 trików pomocnych w zmianie nawyków na zdrowsze (1)
Od jutra rzucam słodycze i białe pieczywo, będę pić 2 litry wody dziennie, jeść warzywa do każdego posiłku, i jeszcze poćwiczę tak z 20 minut codziennie z YouTubem. Stop – to na pewno się nie uda 🙁 Za dużo zmian naraz i zdecydowanie zbyt ambitne, ALE spokojnie można je wprowadzić metodą małych kroków, stosując kilka sprytnych trików psychologicznych. Są sprawdzone i skuteczne, więc warto wziąć je pod uwagę. Tutaj kolejna część cyklu: 6 trików pomocnych w zmianie nawyków na zdrowsze (2) Wstrzemięźliwi kontra umiarkowani – sprawdź, do której grupy należysz i… Wyobraź sobie, że masz w domu tabliczkę dobrej czekolady. Czy jesteś w stanie codziennie jeść po jednym kawałku czy też…
Stresujesz się? Nie schudniesz!
Chyba mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak silnie stres wpływa na nasz organizm, w wielu różnych sferach, jednak w tym wpisie skupię się tylko na jednej – zrzucaniu zbędnych kilogramów. Będąc na diecie raczej nie myślimy o tym, że to właśnie stres jest odpowiedzialny za brak efektów. Niestety, kortyzol – hormon stresu – daje sygnał do odkładania tłuszczu, dlatego stresowanie się może skutecznie zepsuć nasze dietetyczne wysiłki! Organizm widząc, że dzieje się coś niedobrego, zaczyna gromadzić zapasy na „ciężkie czasy” w postaci tłuszczu, co oczywiście jest pozostałością po trybie życia naszych przodków często cierpiących okresy głodu. Haylie Pomroy w swojej książce opisuje przypadek klientki, która zaczęła chudnąć (i…
4 powody, dla których nie warto zbyt często się ważyć
Kobiety, które ważą się rzadziej są szczęśliwsze – zostało to potwierdzone naukowo. Jak donosi Journal of Nutrition Education and Behavior częste ważenie się powoduje nadmierną koncentrację na ciężarze swojego ciała, gorszy obraz ciała, niższe poczucie własnej wartości i wreszcie większą skłonność do depresji (źródło). Zobacz także: Ile by tu schudnąć… Czyli jak ustalać cele wagowe? Dlaczego codziennie ważenie się nie ma sensu? 1. Na naszą wagę mają wpływ dziesiątki czynników, np. pora dnia, dzień cyklu, fakt czy jesteśmy po posiłku czy przed, ile wypiliśmy, a nawet to, czy zjedliśmy coś bardzo słonego (np. wędzonego łososia w 2. fazie diety przyspieszającej metabolizm). 2. Mięśnie ważą więcej niż tłuszcz! I mimo wyższej wagi objętościowo zajmują…
5 kroków zapobiegających objadaniu się
Jeśli zdarza Ci się rzucać na jedzenie, gdy nie jesteś głodna/y i zupełnie się w tym zatracić, czyli zjeść jego nieprzyzwoitą ilość – ten artykuł jest dla Ciebie. To sprawdzona metoda opracowana przez terapeutkę Doreen Virtue. Nie jest trudna ani skomplikowana, można zacząć ją stosować choćby zaraz. Dlaczego objadamy się bez umiaru? U podłoża takich zachowań wbrew pozorom nie leży łakomstwo, lecz emocje. Cztery główne emocje, które mogą powodować odczuwanie przymusu jedzenia to: Strach – wszelkiego rodzaju lęki i niepokoje związane z życiem codziennym, rodziną, pracą, zdrowiem; depresja. Gniew – na siebie, na innych, poczucie bycia zdradzonym i wykorzystanym. Napięcie – stres, frustracja, zazdrość, przemęczenie, brak możliwości rozładowania napięcia, np.…